Vladimir Norov: ShHT sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirishga faol va izchil ko‘maklashmoqda, turli madaniyat va an’analarga ega xalqlar o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajarmoqda
Bugun Toshkentda ish boshlagan ShHT Xalq diplomatiyasi forumida ma’ruza bilan ishtirok etgan O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov ushbu tashkilot makonida xalq diplomatiyasini rivojlantirish uchun mamlakatlarimiz yoshlarining ulkan salohiyatidan foydalanish zarurligini qayd etdi, deb xabar qilmoqda «Dunyo» AA muxbiri.
-ShHT sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirishga faol va izchil ko‘maklashmoqda, shuningdek, turli madaniyat va an’analarga ega xalqlar o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajarmoqda, dedi u. - Tashkilot asrlar davomida mintaqaning asosiy iqtisodiy va ma’naviy negizi bo‘lib xizmat qilgan Buyuk Ipak yo‘lida shakllangan mustahkam aloqalarni tiklash va boyitishga, xalqarimiz farovonligini oshirishga, mintaqalar va madaniyatlararo yaqinlikni ta’minlashga yordam beradi.
ShHTning madaniyat, ta’lim, turizm, yoshlar va gender siyosati sohasidagi o‘zaro hamkorlik mexanizmlari, ShHTning xalqaro marafonlari va «ShHTning sakkiz mo‘jizasi» ko‘rgazmasi mamlakatlarimizning tarixiy va madaniy qadriyatlarini ochib berish va targ‘ib qilishga samarali platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.

Владимир Норов: ШОС активно и последовательно способствует развитию диалога между цивилизациями, наводит мосты между народами с различной культурой и традициями
Выступая на открывшемся сегодня в Ташкенте Форуме народной дипломатии ШОС, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов отметил, что в целях развития народной дипломатии на пространстве ШОС необходимо использовать огромный потенциал молодого поколения наших стран, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
«ШОС активно и последовательно способствует развитию диалога между цивилизациями, наводит мосты между народами с различной культурой и традициями.
Организация эффективно содействует восстановлению и обогащению связей между нашими народами, сформировавшихся на Великом Шелковом пути, который веками служил главной экономической и духовной артерией региона, способствовал росту благополучия людей, сближению и процветанию регионов и культуры.
Раскрытию и продвижению историко-культурных ценностей наших стран эффективно содействуют механизмы взаимодействия ШОС в области культуры, образования, туризма, молодежной и гендерной политики, международные марафоны ШОС и выставка «Восемь чудес ШОС».