Italiyadan munosabat: O‘zbekiston ShHT doirasida dolzarb tashabbus va takliflarni ilgari surmoqda
Italiyaning “Askanews” onlayn-nashrida «O‘zbekistonning ShHTga raisligi doirasidagi vazifalari» sarlavhali maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Maqolada O‘zbekiston tomonidan sanoat kooperatsiyasi, kambag‘allikni qisqartirish va oziq-ovqat xavfsizligi, sog‘liqni saqlash, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, xalqaro aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha ilgari surilgan tashabbuslar qalamga olingan. O‘zbekiston Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) raislikni 2021 yil sentyabr oyida qabul qilib olgani va ushbu jarayoni joriy yil sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan sammitda yakunlanishi maʼlum qilingan.
Tashkilotning asoschilaridan biri bo‘lgan O‘zbekistonning yangi tashqi siyosat strategiyasi SHHTning so‘nggi yillardagi faoliyatida ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. «SHHT doirasida O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z imijini yaxshilashga, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlariga mos keladigan, mavjud kun tartibini boyitishga faol hissa qo‘shadigan ko‘plab tashabbus va takliflarni ilgari surmoqda», - deyiladi maqolada.
«Rasmiy Toshkent tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar milliy manfaatlar va mamlakat taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlarini aks ettiradi, mintaqani barqaror rivojlantirishga qaratilgan asosiy vazifalarga to‘liq mos keladi, - deb yozadi nashr. - Shu sababli bu tashabbuslar tashkilotning barcha aʼzolari tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanmoqda».
Maqolada O‘zbekistonning ushbu tashkilotga raisligi o‘zbek diplomatiyasi zimmasiga katta masʼuliyat yuklaydigan jiddiy siyosiy jarayon ekani qayd etilgan. Shu bilan birga, raislik O‘zbekistonga nafaqat tashkilot doirasida o‘sish strategiyasini davom ettirish, balki uni aniq natijalar beradigan yangi va muhim qirralar bilan boyitish imkonini beradi.
O‘zbekistonning ShHTga raisligining asosiy yakunlari joriy yil sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan sammitda sarhisob qilinadi. «Sammit, shubhasiz, yirik siyosiy va diplomatik forumga aylanadi, tashkilotning keyingi evolyutsiyasi yo‘lidagi muhim qadam sifatida tarixga kiradi», - deb yozadi “Askanews”.

Взгляд из Италии: В рамках ШОС Узбекистан выдвигает актуальные инициативы и предложения, способствующие повышению ее имиджа на международной арене
В итальянском онлайн-издании «Askanews» опубликована статья «Задачи председательства Узбекистана в ШОС», сообщает корреспондент ИА «Дунё»
В статье отмечается, что промышленное сотрудничество, сокращение бедности и продовольственная безопасность, здравоохранение и борьба с изменением климата, укрепление международных отношений: это сферы деятельности, которые Узбекистан развивает в рамках своего председательства в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), которое началось в сентябре 2021 года и завершится саммитом в Самарканде в сентябре этого года.
Новая внешнеполитическая стратегия Узбекистана – одного из учредителей организации, за последние годы находит свое яркое отражение и в деятельности ШОС. В рамках организации Узбекистан выдвигает множество актуальных инициатив и предложений, способствующих повышению ее имиджа на международной арене, соответствующих приоритетным направлениям социально-экономического развития, активно способствует обогащению существующей повестки дня, говорится в статье.
«Выдвинутые официальным Ташкентом инициативы отражают национальные интересы и приоритетные направления развития страны, полностью соответствуют основным задачам, направленным на устойчивое развитие региона, - пишет издание. - Именно поэтому данные инициативы широко поддерживаются всеми членами организации».
Как отмечается, председательство Узбекистана в данной организации – серьезный политический процесс, возлагающий большую ответственность на узбекскую дипломатию. Вместе с тем председательство позволит Узбекистану не только продолжить свою стратегию роста внутри организации, но и обогатить ее новыми и значимыми гранями, которые будут давать конкретные результаты.
Основные итоги председательства Узбекистана в ШОС будут подведены на саммите, намеченном на сентябрь в городе Самарканде. Саммит, несомненно, станет крупным политико-дипломатическим форумом, войдет в историю как важный шаг на пути дальнейшей эволюции организации, заключает «Askanews».