Vladimir Norov: ShHT ko‘p qutbli dunyo tartibotini mustahkamlashga munosib hissa qo‘shmoqda
Shanxay Hamkorlik Tashkilotining Xalq diplomatiyasi forumi davomida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugungi kunda dunyoda keng ko‘lamli o‘zgarishlar va geosiyosiy ziddiyatlar yuz berayotganini hamda jadal rivojlanish va global o‘zgarishlarning yangi davriga qadam qo‘yilayotganini ta’kidladi, deb xabar qilmoqda «Dunyo» AA muxbiri.
-Bunday sharoitda Shanxay Hamkorlik Tashkiloti «Shanxay ruhi»ning noyob tamoyillariga tayangan holda xalqaro huquq, ko‘p qirralik va bo‘linmas xavfsizlikka asoslangan ko‘p qutbli dunyo tartibotini mustahkamlashga munosib hissa qo‘shmoqda, - dedi Vladimir Norov. - Shu bilan birga, a’zo davlatlar Markaziy Osiyoning tashkilot makonining yanada taraqqiy etishidagi muhim rolini tan olmoqda.
ShHTning o‘zagi bo‘lgan Markaziy Osiyo mintaqasi asrlar davomida sivilizatsiyalar va diniy madaniyatlar chorrahasi bo‘lib kelgan, ushbu mintaqada shakllangan bag‘rikenglik muhiti turli xalqlar va dinlar vakillarining tinch-totuv yashashiga hissa qo‘shmoqda.

Владимир Норов: ШОС вносит достойный вклад в укрепление полицентричного мироустройства
В ходе Форума народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов отметил, что сегодня мир переживает масштабные перемены и геополитические напряжения, вступает в новую эпоху стремительного развития и глобальных преобразований, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
«В этих условиях Шанхайская организация сотрудничества, опираясь на уникальные принципы «шанхайского духа», вносит достойный вклад в укрепление полицентричного мироустройства, опирающегося на международное право, многосторонность и неделимую безопасность, - сказал глава МИД. - При этом государства-члены признают важную роль Центральной Азии в процветании и развития пространства организации.
Центральноазиатский регион, являющийся ядром ШОС, на протяжении веков находился на перекрестке нескольких цивилизаций и религиозных культур, сформировавшаяся здесь атмосфера толерантности способствовала мирному сосуществованию представителей разных народов и религий».