O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan faol va pragmatik tashqi siyosat bugungi kunda mamlakatimizning nafaqat mintaqada, balki jahon miqyosida nufuzi va o‘rnini mustahkamlab, xalqaro jarayonlarga taʼsirini oshirmoqda, deb yozadi Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Anvar Nosirov "Dunyo" axborot agentligiga yo'llagan maqolasida.
Bu borada xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan ko‘p tomonlama hamkorlik, xususan, O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti faoliyatidagi ishtiroki alohida ahamiyat kasb etadi.
2021-2022-yillarda tashkilotga raislik O‘zbekistonga o‘tishi keyingi 6 yilda amalga oshirilgan jadal va ochiq tashqi siyosatimiz mahsuli, mantiqiy davomi bo‘ldi, deyish mumkin.
O‘tgan yili SHHTning Dushanbe sammitida davlatimiz rahbari tashkilotga raislikning SHHT makonida tinchlik va barqarorlikni taʼminlash bo‘yicha birgalikdagi saʼy-harakatlarni faollashtirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini yana-da chuqurlashtirish, o‘zaro transport-kommunikatsiya aloqalari, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, madaniy-gumanitar sohada, sog‘liqni saqlash va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda mavjud salohiyatdan keng foydalanish singari eng ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
O‘zbekiston tomonidan SHHTga raislik davrida barcha hamkorlik sohalarida 80 dan ortiq tadbir o‘tkazildi.
Keng ko‘lamda olib borilgan chora-tadbirlar samarasi o‘laroq, bo‘lajak sammitda imzolash uchun 30 dan ortiq hujjat taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Shubhasiz, Samarqand sammitining asosiy maqsadlaridan biri SHHT oilasini yana-da kengaytirish masalasidir. Davlat rahbarlari kengashi doirasida SHHTga aʼzolik maqomini olish uchun Eron Islom Respublikasining majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum imzolanishi kutilayapti.
Bu o‘tgan yili Eronni to‘laqonli aʼzo sifatida qabul qilish tartibini boshlash to‘g‘risidagi qarorni amalga oshirishda muhim bosqich bo‘ladi.
Bundan tashqari, SHHTning kuzatuvchi va muloqot bo‘yicha sherik davlatlari aʼzoligini kengaytirish to‘g‘risida qaror qabul qilinadi.
Sammitda SHHT va qator xalqaro hamda mintaqaviy tashkilotlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish bo‘yicha hujjatlar imzolanishi ko‘zda tutilgan.
Yana bir qabul qilishga tayyorlanayotgan muhim hujjat bu – Shanxay hamkorlik tashkiloti aʼzo davlatlari o‘rtasida uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi Shartnomani 2023-2027 yillarda amalga oshirish bo‘yicha Keng qamrovli rejadir.
Ushbu strategik ahamiyatga ega hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan va SHHTga aʼzo barcha davlatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan.
Reja loyihasi tashkilot doirasida barcha sohalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan hamkorlik yo‘nalishlarini jalb qilgan va hozirgi kunda 120 ga yaqin tadbirlarni o‘z ichiga olgan. Ayniqsa, asosiy urg‘u savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga karatilgan. Masalan, investitsiyalar, energetika, transport, logistika, sanoat kooperatsiyasi, axborot va telekommunikatsiyalar, qishloq xo‘jjaligi, bojxona va boshqa sohalardagi sheriklikni yana-da mustahkamlash bo‘yicha aniq tadbirlar va ularning bajarilishiga masʼul idoralar belgilangan.
Mazkur Shartnomani o‘z ahamiyatiga ko‘ra SHHT Xartiyasi bilan solishtirish mumkin. Agar Xartiya tashkilotning “ruhi”, uning kompasi bo‘lsa, Shartnoma SHHTning “vijdoni” va har bir aʼzo davlatning o‘z hissasini qo‘shish majburiyatidir.
Bu hujjat tashkilotga tanlangan yo‘lidan adashmaslik imkoniyatini beradigan “kompas”ning to‘g‘ri, ritmik va barqaror ishlashini taʼminlashga qaratilgan.
Xartiya va Shartnoma mohiyatidan SHHTning asosiy siyosiy va huquqiy rishtalari bo‘lib, uning falsafasi va qiyofasini uzoq muddatga, tashkilot mavjud bo‘lgan butun davrga belgilab beradi.
Shartnomaning asosiy xususiyatlari, avvalambor, hujjatning har bir qoidasi barcha aʼzo davlatlarning milliy manfaatlariga, shuningdek, SHHTning keng hududida uzoq muddatli hamkorlikda rivojlantirish maqsadlariga javob beradi.
Milliy va umumiy manfaatlarning uyg‘unligi, ularning sinergiyasi Shartnomani barqaror qiladi, uning har bir ishtirokchisi manfaati uchun xizmat qiladi.
Demak, imzolashga taqdim etilishi ko‘zda tutilgan keng qamrovli reja va unda ko‘rsatilgan aniq tadbirlar SHHTga aʼzo barcha davlatlar va, birinchi navbatda, O‘zbekiston manfaatlariga xizmat kiladi.
SHHT – dunyodagi eng yirik mintaqaviy tashkilot
SHHTga aʼzo davlatlarning umumiy maydoni 34 million km², yaʼni Yevroosiyo qitʼasining 60 foizini tashkil etadi. Aʼzo davlatlar nufusi 3 milliardga yaqin yoki yer yuzi aholisining qariyb yarmiga teng. SHHT mamlakatlari jahon iqtisodiyotining 20 foizini qoplaydi.
Eronning tashkilotga to‘laqonli aʼzo etib qabul qilinishi orqali SHHT strategik muhim mintaqa hisoblangan Yaqin Sharqqa eshik ochadi.
Tashkilot muvaffaqiyatining kaliti ko‘p qirrali hamkorlik va ochiqlik bilan bog‘liq ekani barchaga ayon. Shu bois ham tuzilma ochiq muloqot, mintaqalararo keng sheriklik uchun mos va qulay maydon sifatida namoyon bo‘lmoqda.
O‘zbekiston – Shanxay hamkorlik tashkiloti asoschilaridan biri
O‘zbekiston SHHT doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning kelgusi strategiyasini belgilashda doimo yetakchilar safida eʼtirof etiladi.
Biz SHHTga terrorizm, ekstremizm, separatizm, giyohvandlik, transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, ko‘p tomonlama o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi sheriklikni rivojlantirish vositasi sifatida qaraymiz.
Mamlakatimiz avval ham tashkilotga uch marta raislik qilgan. O‘zbekiston tashabbusi bilan 2004 yil Toshkentda SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi taʼsis etildi, Xavfsizlik kengashlari kotiblari yig‘ilishlari formati joriy etildi, SHHTda kuzatuvchi maqomini berish mexanizmi ishga tushirildi.
2010 yil poytaxtimizda o‘tgan aʼzo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishida tashkilotning Ish tartibi qoidalari va Yangi aʼzolarni qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom qabul qilindi.
Shanxay hamkorlik tashkilotining 2016 yildagi Toshkent sammitining asosiy natijalaridan biri SHHTga aʼzo davlat maqomini olish maqsadida Hindiston va Pokiston majburiyatlari to‘g‘risida memorandumlar imzolanishidir. Bu tashkilot salohiyatini ko‘tarishga va xalqaro maydondagi rolini yana-da oshirishga xizmat qildi.
2017 yildan respublikamiz SHHT doirasidagi hamkorlikni yana-da rivojlantirish tashabbuskoriga aylandi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan besh yil mobaynida SHHT sammitlarida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-logistika, innovatsiya va boshqa sohalar bo‘yicha hamkorlik samaradorligini oshirishga doir 54 ta tashabbus ilgari surildi. Shulardan 37 tasi hayotga tatbiq etilgan bo‘lsa, qolgan 17 tasi amalga oshirilish jarayonida.
Dushanbe sammitida o‘zbek tomoni ilgari surgan bir qator tashabbuslar – SHHTning “Yashil kamar” dasturi, Xalqaro axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari bo‘yicha davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik rejasi, SHHT Iqtisodiy forumi konsepsiyasi, shuningdek, SHHTning Turizm va madaniy poytaxti to‘g‘risidagi nizom qabul qilindi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston amalga oshayotgan tashabbuslar bo‘yicha SHHTda yetakchi o‘rinni egallab turibdi. O‘tgan yillarda o‘zbek tomoni, asosan, xavfsizlik sohasida faollik ko‘rsatgan bo‘lsa, endilikda umumiy salohiyatni iqtisodiyot, transport va logistika, innovatsion va raqamli rivojlanish, madaniy va xalq diplomatiyasi kabi yo‘nalishlar orqali ko‘tarish zarurligiga eʼtibor qaratmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan SHHT makonida amalga oshirilayotgan strategiya konstruktivlik, pragmatizm va tashabbuskorlik kabi muhim tamoyillarga asoslangan.
O‘zbekiston tashqi siyosatining ustunligi SHHT doirasida Toshkent ilgari surgan tashabbuslar, ayniqsa, hududni barqaror rivojlantirishga qaratilgan vazifalar haqida gap ketganda bu aʼzo mamlakatlar milliy manfaatiga ham to‘la javob berishida o‘z ifodasini topadi. Shu bois mazkur tashabbuslar SHHTga aʼzo barcha davlatlar tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Samarqand sammiti oldidan mamlakatimiz raisligida olib borilgan ishlar Tashkilot faoliyatini aniq va samarali, yangi va salmoqli loyihalar bilan boyitdi. Demak, O‘zbekiston yana bir murakkab siyosiy sinovdan sharaf bilan o‘tdi, deb ayta olamiz.
O‘zbekistonning SHHTga raisligi 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan sammitda sarhisob qilinadi.
Ishonchimiz komilki, anjuman yirik siyosiy va diplomatik forumga aylanadi va tashkilotning keyingi evolyutsiyasi yo‘lidagi muhim qadam sifatida tarixga muhrlanadi.

Директор МИЦА Анвар Насиров: Самаркандский саммит станет крупным политико-дипломатическим форумом и войдет в историю как важный шаг на пути дальнейшего развития организации
Касаясь итогов председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества, можно утверждать, что наша страна с честью выдержала очередное непростое политическое испытание, подчеркнул в интервью ИА «Дунё» директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Анвар Насиров:
- Активная и прагматичная внешняя политика, проводимая под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, укрепляет роль и авторитет нашей страны не только в регионе, но и в глобальном масштабе, повышает ее влияние на международные процессы.
В этой связи особое значение имеет многостороннее сотрудничество с международными и региональными организациями, в частности участие Узбекистана в деятельности Шанхайской организации сотрудничества.
Можно сказать, что передача Узбекистану председательства в организации на 2021-2022 годы стала логическим продолжением нашей активной и открытой внешней политики, реализуемой в последние 6 лет.
В прошлом году на Душанбинском саммите ШОС лидер нашей страны обозначил самые приоритетные направления председательства в организации, такие как активизация совместных усилий по обеспечению мира и стабильности на пространстве ШОС, углубление торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества, расширение транспортных и коммуникационных связей, взаимодействие по вопросам сокращения бедности, обеспечения продовольственной безопасности, широкое использование имеющегося потенциала в сферах здравоохранения, культурно-гуманитарной и в борьбе с изменениями климата.
В ходе председательства Узбекистана в ШОС на всех направлениях сотрудничества проведено свыше 80 мероприятий.
В результате проведенных масштабных мероприятий на предстоящем саммите планируется представить на подписание более 30 документов.
Несомненно, одной из основных целей предстоящего Самаркандского саммита является вопрос дальнейшего расширения семьи ШОС. В рамках Совета глав государств ожидается подписание меморандума об обязательствах Исламской Республики Иран по получению статуса члена ШОС.
Это станет важным шагом в реализации принятого в прошлом году решения о начале процесса принятия Ирана в полноправные члены.
Кроме того, будет принято решение о расширении состава стран-наблюдателей и партнеров по диалогу ШОС.
На саммите ожидается подписание документов об установлении сотрудничества между ШОС и рядом международных и региональных организаций.
Еще одним важным документом, который готовится к принятию, является Комплексный план по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС на 2023-2027 годы.
Этот стратегически важный документ был разработан по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и получил поддержку всех государств-членов ШОС.
Сегодня проект Плана включает направления сотрудничества во всех сферах в рамках организации. В нем около 120 мероприятий. В частности, особый акцент делается на развитие торгово-экономических отношений. Так, определены конкретные меры по дальнейшему укреплению промышленной кооперации, партнерства в инвестиционной, энергетической, транспортной, информационно-телекоммуникационной, сельскохозяйственной, таможенной и других сферах, в области логистики, а также ответственные за их реализацию ведомства.
Этот Договор по значимости можно сравнить с Хартией ШОС. Если Хартия — это душа организации, ее компас, то Договор — это совесть ШОС. Обязанностью каждого государства-члена является внесение своего вклада в его осуществление.
Этот документ направлен на обеспечение правильного, ритмичного и стабильного функционирования компаса, дающего организации возможность не сбиваться с избранного пути.
Хартия и Договор, по сути, являются основой для политико-правовых связей ШОС, определяют ее философию и облик на долгосрочную перспективу, на весь период существования организации.
Основные особенности Договора заключаются в том, что каждое положение документа отвечает национальным интересам всех государств-членов, а также целям долгосрочного совместного развития на огромном пространстве ШОС.
Поэтому выносимый на подписание Комплексный план и указанные в нем конкретные меры будут служить интересам всех без исключения государств-членов ШОС и, в том числе Узбекистана.
ШОС – крупнейшая региональная организация в мире
Общая площадь государств-членов ШОС составляет 34 миллиона км², это 60% Евразийского континента. Население государств-членов – почти 3 миллиарда человек, или около половины населения мира. На страны ШОС приходится 20% мировой экономики.
Принимая Иран в качестве полноправного члена, ШОС открывает дверь на Ближний Восток, считающийся стратегически важным регионом.
Всем очевидно, что залогом успеха организации является многоплановое сотрудничество и открытость. Поэтому структура проявляется в качестве удобной площадки для открытого диалога, широкого межрегионального партнерства.
Узбекистан - один из учредителей Шанхайской организации сотрудничества
Узбекистан всегда признается одним из лидеров в определении дальнейшей стратегии развития взаимовыгодного сотрудничества в рамках ШОС.
Мы рассматриваем ШОС в качестве инструмента борьбы с терроризмом, экстремизмом, сепаратизмом, транснациональной организованной преступностью, распространением наркотиков, а также как организацию, способствующую развитию многопланового сотрудничества в торгово-экономической, транспортной и культурно-гуманитарной сферах.
Наша страна до этого трижды председательствовала в организации. По инициативе Узбекистана в 2004 году в Ташкенте была создана Региональная антитеррористическая структура ШОС, внедрен формат встреч секретарей советов безопасности, запущен механизм предоставления статуса наблюдателя в ШОС.
На заседании Совета глав государств-членов, состоявшемся в нашей столице в 2010 году, были приняты Правила процедуры организации и Положение о порядке приема новых членов.
Одним из главных результатов Ташкентского саммита Шанхайской организации сотрудничества в 2016 году стало подписание меморандумов об обязательствах Индии и Пакистана в целях получения статуса государства-члена ШОС. Это послужило укреплению потенциала организации и дальнейшему повышению ее роли на международной арене.
С 2017 года наша страна превратилась в ведущего инициатора дальнейшего развития сотрудничества в рамках ШОС.
За пять лет Президент Узбекистана выдвинул на саммитах ШОС 54 инициативы по повышению эффективности сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, инновационной и других сферах. 37 из них реализованы, еще 17 находятся в процессе реализации.
На Душанбинском саммите был принят ряд инициатив, выдвинутых узбекской стороной, – программа «Зеленый пояс» ШОС, План взаимодействия государств-членов ШОС по вопросам обеспечения международной информационной безопасности, Концепция Экономического форума ШОС, а также Положение о туристической и культурной столице ШОС.
Как свидетельствует анализ, по реализуемым инициативам Узбекистан занимает лидирующие позиции в ШОС. Если в прошлые годы узбекская сторона в основном проявляла активность в сфере безопасности, то сейчас акцентирует внимание на необходимости наращивания общего потенциала за счет таких направлений, как экономика, транспорт и логистика, инновационное и цифровое развитие, культурная и общественная дипломатия.
Стратегия, реализуемая на пространстве ШОС по инициативе нашего Президента, основывается на таких важных принципах, как конструктивность, прагматизм и инициативность.
Превосходство внешней политики Узбекистана выражается в том, что инициативы, выдвигаемые Ташкентом в рамках ШОС, в частности направленные на устойчивое развитие региона, полностью отвечают национальным интересам стран-членов. Поэтому эти инициативы широко поддерживаются всеми государствами-членами ШОС.
Работа, проведенная под председательством нашей страны в преддверии Саммита в Самарканде, обогатила деятельность организации конкретными и эффективными, новыми и важными проектами. Итак, можно утверждать, что Узбекистан с честью выдержал очередное непростое политическое испытание.
Итоги председательства Узбекистана в ШОС будут подведены на Саммите, который пройдет 15-16 сентября в Самарканде.
Уверен, что он станет крупным политико-дипломатическим форумом и войдет в историю как важный шаг на пути дальнейшего развития организации.