27 may kuni Toshkent shahrida ShHTga aʼzo davlatlar atrof-muhit vazirlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tadi
O‘zbekistonning Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (ShHT) raisligi doirasida 27 may kuni Toshkent shahrida tashkilotga aʼzo davlatlar atrof-muhit masalalari bo‘yicha masʼul vazirlik va idoralari rahbarlarining uchinchi uchrashuvi gibrid formatda bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda tashkilot kotibiyati vakillari ishtirokida ShHTga aʼzo sakkiz davlat delegatsiyalari va ekspertlari zamonaviy voqelikni hisobga olgan holda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni yana-da rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
Bo‘lajak uchrashuvda atrof-muhit monitoringi, bioxilma-xillik, tabiiy hududlarni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishini yumshatish, ilmiy-texnik hamkorlik, qattiq chiqindilarni boshqarish va kadrlar salohiyatini oshirish kabi dolzarb yo‘nalishlarda hamkorlikni kuchaytirish yuzasidan o‘zaro fikr almashiladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ekologik axborot almashish bo‘yicha ShHTning yagona platformasini birgalikda yaratish dasturi tasdiqlanishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, ShHTga aʼzo davlatlarning atrof-muhit masalalari bo‘yicha masʼul vazirlik va idoralari rahbarlarining birinchi uchrashuvi 2019 yil 2 sentyabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan edi.
ShHTGa aʼzo davlatlarning atrof-muhit masalalari bo‘yicha masʼul vazirlik va idoralari rahbarlarining ikkinchi yig‘ilishi esa 2021 yil 29 iyulda Dushanbe shahrida tashkil etilgan.

27 мая в Ташкенте встретятся министры окружающей среды государств-членов ШОС
В рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) 27 мая в Ташкенте в гибридном формате состоится третье Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов организации, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече делегации и эксперты восьми государств-членов ШОС с участием представителей Секретариата организации обсудят актуальные задачи дальнейшего развития сотрудничества в сфере охраны окружающей среды с учетом современных реалий.
Как ожидается, в ходе предстоящего совещания стороны обменяются мнениями о путях активизации взаимодействия в таких актуальных направлениях, как экологический мониторинг, биоразнообразие, охраны природных территорий, смягчение последствий изменения климата, научно-техническое сотрудничество, обращение с твердыми отходами и повышение потенциала кадров.
По итогам встречи ожидается утверждение Программы совместного создания Единой платформы ШОС по обмену экологической информацией.
Напомним, что первое Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов ШОС, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды состоялось 27 сентября 2019 года в городе Москве.
Во второй раз руководители министерств и ведомств государств-членов ШОС, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды, встретились 29 июля 2021 года в городе Душанбе.