O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT)ning Samarqand sammitiga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan brifingda O‘zbekistonning ShHT ishlari bo‘yicha milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov bo‘lajak sammit kun tartibidagi asosiy masalalar haqida maʼlumot berdi.
- Hamkorlar bilan kelishilgan sammit kun tartibiga muvofiq “Sakkizlik” davlatlari yetakchilari zamonaviy davlatlararo munosabatlarni chuqur o‘zgartirish nuqtai nazaridan ShHT oldida turgan yangi muammolar va vazifalarni muhokama qiladilar, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashadilar.
Sammit hujjatlariga to‘xtalar ekanman, ShHT davlatlari rahbarlari tashkilotning yana-da rivojlanishi uchun tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan qator muhim qarorlarni qabul qilishlarini taʼkidlashni istardim.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston raisligi doirasida o‘tkazilgan deyarli barcha vazirlik va ekspert yig‘ilishlari davlat rahbarlari sammitining asosli mazmuniga qaratilgan edi.
Natijada, bugungi kunda bizda 30 ga yaqin kelishilgan hujjatlar mavjud bo‘lib, ular ShHTga aʼzo davlatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yana-da mustahkamlashga qaratilgan va tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yangi sifat bosqichiga olib chiqishga mo‘ljallangan.
Biz Samarqand sammitiga taqdim etiladigan qo‘shimcha hujjatlar ro‘yxati ustida ishlashni davom ettirayapmiz.
Shubhasiz, sammitning asosiy yakuniy hujjati davlat rahbarlarining Samarqand deklaratsiyasi bo‘lib, unda ShHT mamlakatlarining mintaqaviy va global muammolarni hal etishga bo‘lgan umumiy yondashuvlari aks ettiriladi, tashkilotni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilanadi.
Sammitning boshqa muhim hujjatlari qatoriga Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni amalga oshirish bo‘yicha kompleks reja, O‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va samarali trasport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha hamkorlik konsepsiyasi, Sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturi va «ShHT yaxshi niyat elchisi» faxriy unvoni to‘g‘risidagi Nizom va boshqalar kiradi.
Albatta, davlat rahbarlari uchrashuvining muhim nuqtalaridan biri ShHTni kengaytirish masalalari bo‘ladi, unda sezilarli taraqqiyot bor. Xususan, bo‘lajak sammit doirasida Eronning ShHTga to‘liq aʼzo bo‘lishiga bevosita yo‘l ochadigan majburiyatlari to‘g‘risida Memorandum imzolanishi rejalashtirilgan. Uch mamlakat – Misr, Qatar va Saudiya Arabistoniga ShHTning muloqot bo‘yicha hamkori maqomini berish to‘g‘risidagi memorandumlar imzolanishi kutilmoqda. Bu ularning ShHTdagi ishtirokini belgilangan formatda qonuniy ro‘yxatdan o‘tkazishni yakunlaydi.
Aʼzo davlatlar yetakchilari, shuningdek, ShHTning muloqot bo‘yicha hamkorlari maqomini olish uchun Bahrayn va Maldiv orollarining arizalarini ham maʼqullaydilar. Tegishli qarorlar ShHTning Samarqand sammitida imzolanadi.
Tomonlar Belarusdan to‘liq aʼzolik uchun, shuningdek, boshqa qator mamlakatlarning kuzatuvchi maqomi va muloqot sherigi maqomini olish uchun arizalarini ko‘rib chiqmoqda. Bu boradagi ishlar davom etmoqda.
Sammit hujjatlarining yakuniy ro‘yxati ShHT davlat rahbarlari uchrashuvi arafasida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Milliy koordinatorlar kengashi tomonidan kelishiladi.
Umuman olganda, Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan sammit ShHT davlat rahbarlari uchun global kun tartibidagi barcha dolzarb masalalarni muhokama qilishga samarali platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Ishonchimiz komilki, ShHTning Samarqand sammiti keng ishtirokchilari orasida xavfsizlik, barqaror taraqqiyotni taʼminlash, o‘zaro hurmat, do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik tamoyillariga asoslangan o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlikni rivojlantirish masalalarini konstruktiv muhokama qilish uchun noyob xalqaro maydonchaga aylanadi.
Bo‘lajak sammit Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekistonning keng mintaqaviy va xalqaro hamkorlikka qaratilgan faol, ochiq va pragmatik tashqi siyosatining yana bir yorqin namoyishi bo‘ladi.

Нацкоординатор Рахматулла Нуримбетов: Лидеры стран ШОС примут в Самарканде ряд важнейших решений, которые будут иметь историческое значение для дальнейшей эволюции организации
На состоявшемся в МИД брифинге, посвященном предстоящему Самаркандскому саммиту Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), национальный координатор Узбекистана Рахматулла Нуримбетов рассказал об основных вопросах повестки дня предстоящего заседания Совета глав государств.
- В соответствии с согласованной с партнерами повесткой дня саммита лидеры стран «восьмерки» обсудят новые вызовы и задачи, стоящие перед ШОС в свете глубинной трансформации современных межгосударственных отношений, обменяются мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня, - заявил Рахматулла Нуримбетов. - Касаясь документов саммита, хотел бы отметить, что лидеры стран ШОС примут ряд важнейших решений, которые будут иметь историческое значение для дальнейшей эволюции организации.
Как было отмечено выше, работа практически всех проведенных в рамках узбекского председательства министерских и экспертных встреч была направлена на содержательное наполнение заседания глав государств.
В итоге на сегодняшний день мы имеем порядка 30 согласованных документов, они нацелены на дальнейшее укрепление многопланового взаимодействия между государствами-членами ШОС и призванных вывести многоплановое взаимодействие в рамках организации на новый качественный уровень.
Мы еще работаем над дополнительным списком документов, которые также будут внесены на Самаркандский саммит.
Несомненно, главным итоговым документом саммита станет Самаркандская декларация глав государств, в которой будут отражены общие подходы стран ШОС к решению региональных и мировых проблем, обозначены приоритеты по развитию организации.
В числе других ключевых документов саммита - Комплексный план по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, Концепцию сотрудничества по развитию взаимосвязанности и создания эффективных транспортных коридоров, Программу стимулирования промышленной кооперации и Положение о почетном звании «Посол доброй воли ШОС» и другие.
Разумеется, одним из важных пунктов встречи глав государств станут вопросы расширения ШОС, в которых имеется значительный прогресс. Так, в рамках предстоящего Саммита планируется подписание Меморандума об обязательствах Ирана, что открывает прямой путь к полноправному членству этой страны в ШОС. Ожидается подписание Меморандумов о предоставлении статуса партнера по диалогу ШОС трём странам – Египту, Катару и Саудовской Аравии. Тем самым завершается правовое оформление их участия в ШОС в указанном формате.
Лидеры наших стран также одобрят заявки Бахрейна и Мальдив на получение статуса партнёров по диалогу ШОС. Соответствующие решения будут подписаны в ходе заседания СГГ ШОС в городе Самарканде.
Сторонами рассматриваются заявки Беларуси – на получение полноправное членство, а также ряда других стран по получение статуса наблюдателя и партнёра по диалогу. Работа в данном направлении продолжается.
Окончательный перечень документов саммита будет согласован Советом национальных координаторов, заседание которого пройдет в городе Самарканде накануне встречи лидеров стран ШОС.
В целом, предстоящий саммит в городе Самарканде приобретает особое значение, предоставляя весьма своевременную и эффективную площадку для обсуждения лидерами ШОС целого комплекса актуальных тем глобальной повестки.
Убеждены, что Самаркандский саммит ШОС станет уникальной международной платформой для конструктивного обсуждения между его широкими участниками вопросов обеспечения безопасности, устойчивого развития, продвижения взаимосвязанности и взаимодействия на основе принципов взаимного уважения, дружбы и добрососедства.
Принимая во внимание значение и количество ряда концептуальных документов, которые будут утверждены лидерами, итоги саммита станут определяющими в развитии ШОС в третьем десятилетии в её молодой истории.
Несомненно, предстоящая встреча «в верхах» станет очередной яркой демонстрацией проактивной, открытой и прагматичной внешней политики Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева, направленной на широкое региональное и международное сотрудничество».