ITSVda O‘zbekiston Respublikasining SHHTga raislik qilishi doirasida o‘tkaziladigan Hududlar rahbarlari forumiga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida joriy yilning 3-4 avgust kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo davlatlar Hududlari rahbarlari forumiga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi. Tadbirda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Brifing chog‘ida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.Voitov tadbirning mamlakatimiz uchun ahamiyatli ekanligi haqida so‘zlab berdi. O‘zbekiston Respublikasining SHHTga raislik qilishi doirasida o‘tkazilayotgan mazkur Forum tashkilotga aʼzo mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qilish uchun hududlar darajadagi muloqot maydonchasiga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning SHHTga aʼzo davlatlarning 2020 yilda Moskva va 2021 yilda Dushanbeda bo‘lib o‘tgan sammitlarida ilgari surilgan tashabbuslarni hayotga tatbiq etish doirasida o‘tkazilmoqda.
O‘zbekistonning so‘nggi besh yil ichidagi yangi tashqi siyosat strategiyasi SHHT faoliyatida yaqqol namoyon bo‘ldi. Xususan, pandemiyaga qaramay, O‘zbekiston so‘nggi bir necha yil ichida ijobiy iqtisodiy o‘sish surʼatlarini saqlab qoldi. Shunday qilib, O‘zbekiston Respublikasining SHHT mamlakatlari bilan savdo aylanmasi 2021 yilda o‘tgan yilga nisbatan 23,6% ga oshib, 21,1 mlrd dollarni tashkil qildi.
Forumning asosiy maqsadi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda hududlararo hamkorlikni chuqurlashtirish, SHHTga aʼzo davlatlar hududlari o‘rtasida har tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish ekani taʼkidlandi.
Ushbu keng ko‘lamli tadbirda SHHTga aʼzo mamlakatlar davlat organlari, maʼmuriy - hududiy birliklar rahbarlari, shuningdek, ishbilarmon doiralar vakillari qatnashadi. Forum doirasida turizm, madaniy-gumanitar hamkorlik va qishloq xo‘jaligi kabi yo‘nalishlarda panel munozaralari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, davra suhbati tarzida Biznes-forum va ishbilarmon doiralar vakillarining B2B uchrashuvlari o‘tkaziladi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri munosabatlarning ushbu shakldagi aloqalari kompaniyalar rahbarlariga o‘zaro tajriba almashish, hamkorlik istiqbollarini belgilash imkonini beradi. Shuningdek, investorlar mamlakatimizning sanoat salohiyati bilan tanishish uchun O‘zbekistonning qator viloyatlariga tashrif buyurishi kutilmoqda.

В МИВТ состоялся брифинг, посвящённый Форуму глав регионов в рамках Председательствования Республики Узбекистан в ШОС.
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся брифинг, посвященный Форуму глав регионов государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества, который пройдёт 3-4 августа текущего года в Ташкенте. В мероприятии приняли участие местные и зарубежные представители СМИ.
В ходе брифинга первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов рассказал о значимости события для нашей страны. Форум, проводимый рамках председательствования Республики Узбекистан в ШОС, призван стать диалоговой площадкой регионального уровня для обсуждения вопросов развития взаимодействия стран-участниц Организации.
Событие проводится в рамках реализации инициатив Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева, выдвинутых на Саммитах государств-членов ШОС в Москве в 2020 году и в Душанбе в 2021 году.
Новая внешнеполитическая стратегия Узбекистана за последние пять лет находит свое яркое отражение и в деятельности ШОС. В частности, несмотря на пандемию Узбекистан сохранил положительные темпы роста экономики за последние несколько лет. Так товарооборот Республики Узбекистана со странами ШОС в 2021 году вырос на 23,6 % по сравнению с 2020 годом, что в абсолютном выражении составило 21,1 млрд. долл.
Было подчёркнуто, что основной целю Форума является углубление межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях, создание благоприятных условий для развития всестороннего сотрудничества регионов государств-членов ШОС.
В событии крупного масштаба примут участие руководители государственных органов, административно - территориальных единиц, а также представители бизнес кругов государств-членов ШОС. В рамках форума планируется проведения панельных сессий по таким направлениям, как туризм, культурно-гуманитарное сотрудничество и сельское хозяйство.
Кроме того, состоится Бизнес-форум в формате круглого стола и B2B встречи представителей деловых кругов. Такой формат прямых контактов, позволит руководителям компаний обменяться контактами, определить перспективы сотрудничества. Также ожидается, что инвесторы посетят ряд регионов Узбекистана для ознакомления с индустриальным потенциалом нашей страны.