Afg‘oniston gazetasida Toshkentda bo‘lib o‘tgan ShHT sayyohlik forumiga bag‘ishlangan maqola chop etildi
Afg‘onistonning «The Kabul Times» gazetasida Toshkentda O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) raisligi doirasida bo‘lib o‘tgan xalqaro sayyohlik forumiga bag‘ishlangan «O‘zbekistonning ShHTga raisligi: samarali hamkorlik, turizm va madaniyat sohasidagi maqsad va vazifalar» sarlavhali maqola chop qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Maqolada Toshkentda o‘tkazilgan «ShHTda hamkorlikning yangi bosqichi: turizm va madaniy meros» xalqaro forumida aniq maqsad va vazifalar ishlab chiqilgani, sentyabr oyida tashkil qilinadigan sammitda imzolanishi kutilayotgan hujjatlar muhokama qilingani qayd etilgan.
Nashrda taʼkidlanganidek, ShHTga aʼzo davlatlarning turizm maʼmuriyati rahbarlari turizm va madaniy meros sohasidagi hamkorlikning yangi bosqichi, qo‘shma turistik yo‘nalishlarni tadbiq etish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish, transport-logistika imkoniyatlarini oshirish masalalarini muhokama qildi.
ShHTga aʼzo davlatlar turizm rahbarlarining xalqaro forum arafasida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari, turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov ShHT mamlakatlari o‘rtasida xalqaro sayyohlar orasida talab yuqori bo‘lgan qo‘shma yo‘nalishlar bo‘yicha sayyohlik-transport marshrutlarini takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish asosiy vazifalardan biri ekaniga eʼtibor qaratgani taʼkidlangan.
O‘rta asrlarda bunyod etilgan islom meʼmoriy yodgorliklari, shuningdek, xristian va buddizm obidalari respublikaning diqqatga sazovor maskanlari qatoriga kiradi. Shuningdek, O‘zbekistonda gastronomik, sog‘lomlashtirish, ziyorat, qishki, tog‘, agro, etno, ekoturizm va boshqa sayyohlik yo‘nalishlarini rivojlantirishga ham katta eʼtibor qaratilmoqda, deb yozgan «The Kabul Times».

Состоявшийся в Ташкенте международный туристический форум в фокусе внимания СМИ Афганистана
Ведущая англоязычная газета Афганистана «The Kabul Times» опубликовало статью «Председательство Узбекистана в ШОС: эффективное партнерство, долгосрочные цели и задачи в сфере туризма и культуры», посвященную состоявшемуся в Ташкенте международному туристическому форуму, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В статье отмечается, что в ходе состоявшегося в Ташкенте международного туристического форума «Новый этап сотрудничества стран ШОС: туризм и культурное наследие» были выработаны конкретные цели и задачи, сформированы соглашения, которые стороны подпишут в кулуарах сентябрьского саммита.
Главы туристических администраций государств-членов ШОС обсудили новый этап сотрудничества в области туризма и культурного наследия, вопросы углубления взаимодействия по внедрению совместных комбинированных туристических маршрутов, а также расширения транспортно-логистических возможностей, говорится в статье.
Констатируется, что на предшествовавшем форуму совещании руководителей туристских администраций государств-членов ШОС заместитель Премьер-министра, министр туризма и культурного наследия Узбекистана Азиз Абдухакимов отметил, что задача состоит в разработке рекомендаций по совершенствованию туристско-транспортного сообщения между странами ШОС по комбинированным маршрутам, пользующимся большим спросом у иностранных туристов.
Архитектурные памятники, построенные в средневековом исламском стиле, а также христианские и буддийские, сохранились и являются главными достопримечательностями республики. В то же время Узбекистан уделяет большое внимание развитию гастрономического, оздоровительного, паломнического, зимнего, горного, агро-, этно- и экотуризма, а также археологического и других видов туризма, заключает «The Kabul Times».