ShHT banklararo uyushmasi kengashining XVIII yig‘ilishi
Toshkentda “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki” AJ – “O‘zmilliybank” raisligida ShHT Banklararo uyushmasi kengashining XVIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston poytaxti yana bir bor ShHTning yetakchi bank-moliya doiralari uchun ham mintaqaviy, ham global miqyosda ko‘p tomonlama sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha fikr almashuv maydoniga aylandi.
Anjumanda ShHT tarkibidagi a’zo davlatlar – Xitoy Xalq Respublikasi, Hindiston Respublikasi, Pokiston Islom Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi hamda kuzatuvchi maqomiga ega Mo‘g‘uliston va Belarus vakillari, shuningdek, xalqaro moliyaviy institut – Yevroosiyo taraqqiyot banki mutasaddilari ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida 2 muhim strategik ahamiyatga ega hujjat – “Shanxay hamkorlik tashkiloti Banklararo uyushmasiga a’zo davlatlarning o‘rta muddatli istiqboli – 2022-2027 yillarga mo‘ljallangan mintaqa doirasida iqtisodiy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha Qo‘shma harakat rejasi” hamda “ShHT Banklararo uyushmasiga a’zo davlatlarning moliyaviy sohada birgalikdagi faoliyati va hamkorligiga oid hadli tamoyillar” ishlab chiqildi.
Ushbu hujjatlar ShHT hududida istiqbolli qo‘shma infratuzilmaviy loyihalar amalga oshirishda a’zo banklar savdo aylanmasini o‘stirish va investitsiya hamkorligini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoit yaratish orqali uyushma faoliyatini takomillashtirishga, qolaversa, tashkilot maydonida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Tadbir yakunida taqdim etilgan muhim hujjatlar Kengash tomonidan tasdiqlandi va ShHT davlat rahbarlari sammiti natijasiga ko‘ra qabul qilinadigan Samarqand deklaratsiyasiga kiritilishi ma’qullandi.
2022-2023 yillarda ShHT Banklararo uyushmasi Kengashiga raislik joriy yil oktyabr oyidan Hindiston infratuzilmaviy moliyaviy kompaniyasiga o‘tadigan bo‘ldi.

XVIII заседание совета мбо ШОС
В Ташкенте под председательством АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» - Узнацбанка состоялось XVIII заседание Совета Межбанковского объединения Шанхайской организации сотрудничества (МБО ШОС).
Столица Узбекистана в очередной раз стал площадкой для ведущих банковско-финансовых кругов ШОС по обмену мнениями развития многостороннего партнерства, как на региональном, так и на глобальном пространстве.
На заседании приняли участие институты развития государств-участников ШОС - Китайской Народной Республики, Республики Индии, Исламской Республики Пакистан, Российской Федерации, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, государств-наблюдателей ШОС - Монгольской Народной Республики, Республики Беларусь, а также международный финансовый институт - Евразийский банк развития.
В ходе заседания были разработаны 2 стратегически важных документа - План совместных действий банков-членов Межбанковского объединения Шанхайской организации сотрудничества по поддержке и развитию внутрирегионального экономического сотрудничества ШОС на среднесрочную перспективу - 2022-2027 годы и Рамочные принципы взаимодействия и сотрудничества банков-членов Межбанковского объединения ШОС в финансовой сфере.
Эти документы будут способствовать усовершенствованию деятельности МБО ШОС, предоставив благоприятные условия для стимулирования роста торгового оборота и инвестиционного взаимодействия банков-членов при реализации перспективных совместных инфраструктурных проектов на пространстве ШОС, а также развития промышленной кооперации государств-участников ШОС.
По итогам мероприятия Советом утверждены столь важные документы и одобрено их дальнейшее внесение в Самаркандскую декларацию, которая будет принята по итогам Саммита Совета глав государств ШОС 16 сентября.
Председательство в Совете МБО ШОС на период 2022-2023 годы с октября текущего года перейдет Индийской инфраструктурной финансовой компании.