O‘zbekiston TIV rahbari “ShHT: o‘tmish, bugun, kelajak” mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugun videokonferensaloqa shaklida ShHT Xartiyasi qabul qilinganining 20 yilligi bag‘ishlangan va Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlarning uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolanganining 15 yilligi munosabati bilan “SHHT: o‘tmish, bugun, kelajak” mavzusida tashkillashtirilgan davra suhbatida ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tadbirda, shuningdek, tashkilotga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirlari, ShHT Bosh kotibi Chjan Min, ShHT MATT Ijroiya qo‘mitasi direktori Rustam Mirzayev, Pekindagi diplomatik missiyalar rahbarlari, yetakchi ilmiy-tahliliy muassasalar rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Vladimir Norov o‘z nutqida ShHT Nizomi unda mujassamlangan “Shanxay ruhi” tufayli vaqt sinovidan o‘tib, o‘zining birlashtiruvchi kuchini namoyon etganini qayd etdi.
Hujjatda har bir davlatning tarixiy tajriba va milliy xususiyatlarni hisobga olgan holda siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy rivojlanish yo‘lini o‘zi tanlash huquqi tasdiqlangani, bir-birini rivojlantirish va to‘ldirish uchun o‘zaro manfaatdorlik meʼyori mustahkamlangani alohida taʼkidlandi.
Nizomda mustahkamlangan konsensus asosida qarorlar qabul qilish modeli Tashkilotning barcha aʼzolarining mutlaq tengligidan dalolat berishi taʼkidlandi.
Tadbir ishtirokchilariga tashkilotga raislik doirasida O‘zbekiston tomonidan Nizomda belgilangan maqsad va tamoyillarni ilgari surish, ShHT faoliyatining barcha yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish, xalqaro maydonda tashkilot nufuzini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida maʼlumot berildi.

Глава МИД Узбекистана принял участие в онлайн-формате в «круглом столе» на тему «ШОС: прошлое, настоящее, будущее»
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов сегодня принял участие в прошедшем в формате видеоконференцсвязи «круглом столе» на тему «ШОС: прошлое, настоящее, будущее», посвященном 20-летию принятия Хартии организации и 15-летию подписания «Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов Шанхайской организации сотрудничества», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в мероприятии также участвовали министры иностранных дел государств-членов организации, генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, директор Исполнительного комитета РАТС ШОС Рустам Мирзаев, главы дипмиссий в г.Пекине, руководители и представители ведущих научно-аналитических центров.
В своем выступлении Владимир Норов отметил, что Хартия ШОС достойно прошла испытание временем, продемонстрировала свою объединительную силу, благодаря заложенному в ней «Шанхайскому духу».
Подчеркнуто, что документ подтвердил право каждого государства на выбор собственного пути политического, экономического, социального и культурного развития с учетом исторического опыта и национальных особенностей, закрепил норму взаимного благоприятствования развитию друг друга и взаимодополняемости.
Констатировалось, что зафиксированная в Хартии модель принятия решений на основе консенсуса свидетельствует об исключительном равноправии всех членов организации.
Участники мероприятия были проинформированы о предпринимаемых узбекской стороной мерах в рамках председательства в организации по продвижению заложенных в Хартии целей и принципов, активизации сотрудничества во всех сферах деятельности ШОС, повышению ее авторитета на международной арене.