O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida (ITSV) 16-17 avgust kunlari Toshkentda ShHT Iqtisodiy forumi va Sanoat innovatsion yarmarkasining o‘tkazilishiga bag‘ishlangan brifing tashkil qilindi.
ITSV maʼlumotiga ko‘ra, brifingda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari, blogerlar ishtirok etdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Aziz Voitov jurnalistlar va blogerlarga bo‘lajak tadbirlar mintaqaviy va xalqaro miqyosda dolzarb ahamiyatga ega ekanligi haqida so‘zlab berdi.
Joriy yilning avgust oyida O‘zbekistonning ShHTga raislik qilishi doirasida jahon hamjamiyati eʼtiborini mintaqaviy ahamiyatga molik eng muhim masalalarga qaratish imkonini beradigan bir qancha muhim xalqaro tadbirlar bo‘lib o‘tdi. Iqtisodiy Forum mamlakatimiz tomonidan so‘nggi bir necha yil ichida olib borilgan va bu yil ShHTga raislik qilinayotgani munosabati bilan faollashgan ko‘p qirrali tashqi iqtisodiy siyosatining mantiqiy davomidir. Ushbu formatdagi Forumni Toshkentda o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ShHTning 2020 yilda Moskvada bo‘lib o‘tgan sammitida ilgari surilgan edi.
Forumning asosiy vazifalari savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini, shuningdek, ShHT makonida iqtisodiy rivojlanish va amaliy hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish, Forum ishtirokchi davlatlarining investitsiyaviy salohiyatini namoyish etish, barqaror rivojlanishni taʼminlash va iqtisodiyot tarmoqlari salohiyatini oshirish bo‘yicha aniq tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Forumda davlat organlari rahbarlari, tashqi iqtisodiy faoliyatga masʼul vazirliklar, shuningdek, ShHT davlatlarining xalqaro tashkilotlari vakillari ishtirok etadi. Uning dasturi Yalpi majlis va “ShHT doirasida istiqbolli investitsiyaviy loyihalar”, “Xalqaro kooperatsiya xususiyatlari va savdo-iqtisodiy aloqalarni tiklash”, “Raqamlashtirish davrida savdo-iqtisodiy hamkorlik”, “ShHT makonida “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish” mavzularidagi to‘rtta panel muhokamalardan iborat. Bundan tashqari, mehmonlar uchun ShHT Sanoat innovatsion yarmarkasi o‘tkaziladi. Uning maqsadi tashkilot mamlakatlarining innovatsion g‘oyalari, texnologiyalari va loyihalarini tijoratlashtirish uchun sharoit yaratishdir.
Brifing yakunida Aziz Voitov yana bir bor ommaviy axborot vositalari vakillarini forumda faol ishtirok etishga taklif qilib, ushbu xalqaro miqyosdagi tadbirni yoritishda axborot jihatidan qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.

16-17 августа в Ташкенте состоятся Экономический форум и Ярмарка промышленных инноваций ШОС
В Министерстве инвестиций и внешней торговли (МИВТ) состоялся брифинг, посвящённый проведению в городе Ташкенте 16-17 августа Экономического форума и Ярмарки промышленных инноваций ШОС.
По информации МИВТ, в брифинге приняли участие представители местных и зарубежных средств массовой информации, блогеры.
Первый заместитель министра Азиз Воитов рассказал журналистам и блогерам о важности проведения предстоящих событий в свете как региональной, так и международной экономической повестки.
В рамках председательствования Узбекистана в ШОС в августе этого года уже состоялось несколько знаковых международных мероприятий, позволивших обратить внимание мировой общественности на самые важные вопросы регионального характера. Экономический форум является логическим продолжением многовекторной внешнеэкономической политики, проводимой нашей страной в последние несколько лет и особенно активизировавшейся в этом году, в связи с председательствованием Узбекистана в ШОС. Инициатива о проведении форума такого формата в Ташкенте была выдвинута Президентом Шавкатом Мирзиёевым на Саммите ШОС в Москве в 2020 году.
Основными задачами форума является обсуждение приоритетных направлений торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также перспектив экономического развития и практической кооперации на пространстве ШОС, демонстрация инвестиционного потенциала государств-участников форума, выработка конкретных рекомендаций по обеспечению устойчивого развития и повышению потенциала отраслей экономики.
В работе форума примут участие руководители государственных органов, министерств, отвечающих за внешнеэкономическую деятельность, а также представители международных организаций государств ШОС. Его насыщенная программа включит пленарное заседание и четыре панельных сессии: «Приоритетные инвестиционные проекты ШОС», «Особенности международной кооперации и восстановление торгово-экономических связей», «Торгово-экономическое сотрудничество в эпоху цифровизации», «Развитие зеленой экономики на пространстве ШОС». Кроме того, для гостей развернет свою работу Ярмарка промышленных инноваций ШОС, целью которой является создание условий для коммерциализации инновационных идей, технологий и проектов стран, входящих в организацию.
По итогам брифинга Азиз Воитов ещё раз пригласил представителей СМИ принять активное участие в работе Форума, выразив готовность оказать всяческое информационное содействие в освещении предстоящих уникальных событий международного масштаба.