Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkiloti Banklararo uyushma kengashining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda
23 avgust kuni O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga (SHHT) raisligi doirasida Toshkent shahrida tashkilotga aʼzo davlatlar Banklararo uyushmasi kengashining XVIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Yig‘ilish “O‘zmilliybank” AJ raisligida o‘tkaziladi.
Anjumanda ShHTga aʼzo davlatlarning Banklararo uyushmaga aʼzo banklari rahbarlari, shuningdek SHHT kotibiyati va SHHT Banklararo uyushmasi hamkor banklari, O‘zbekistonning vakolatli vazirlik va idoralari vakillari ishtirok etadi.
Muloqot doirasida ShHTga aʼzo davlatlar o‘rtasida savdo va investitsiya hajmi o‘sishini rag‘batlantirish uchun qulay shart-sharoit yaratish, o‘zaro manfaatli sheriklikni yaxshilash maqsadida aʼzo banklar o‘rtasida investitsiya, iqtisodiyot sohalari va kadrlar masalasida hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, Banklararo uyushmaga aʼzo banklarda kadrlar salohiyatini oshirish istiqbolini muhokama qilish ko‘zda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, ShHT Banklararo uyushmasi Hukumat rahbarlari kengashining 2005 yil 26 oktyabrdagi qarori bilan aʼzo davlatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish va bank xizmati ko‘rsatish mexanizmini yaratish maqsadida tuzilgan.

Ташкент готовится к очередному заседанию Совета Межбанковского объединения государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
23 августа в рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Ташкенте состоится 18-е заседание Совета Межбанковского объединения (МБО) государств-членов организации.
Заседание состоится под председательством АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (НБУ), который был избран председателем МБО ШОС на 2021-2022 годы в ходе 17-го заседания Совета объединения, состоявшегося 16 сентября 2021 года в городе Душанбе, Таджикистан.
На встрече примут участие руководители ведущих институтов развития государств-участников ШОС, являющихся банками-членами МБО, а также представители Секретариата ШОС и банков-партнеров МБО ШОС, уполномоченных министерств и ведомств Узбекистана.
В ходе заседания участники обсудят перспективы расширения сотрудничества банков в инвестиционной и экономической сферах для улучшения их взаимовыгодного партнерства и создания благоприятных условий для стимулирования роста взаимной торговли и инвестиций государств-участников ШОС, а также повышения кадрового потенциала банков - членов МБО.
Напомним, что МБО ШОС было создано решением Совета глав правительств государств-членов ШОС 26 октября 2005 года с целью организации механизма финансирования и банковского обслуживания инвестиционных проектов, поддержанных правительствами государств-участников ШОС.