Belarusning Xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik va madaniy aloqalar jamiyatida “Belarus va Shanxay hamkorlik tashkiloti o‘rtasida xalq diplomatiyasi shaklida hamkorlik qilish imkoniyatlari” mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mamlakatimiz elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan mazkur tadbirda Belarus Tashqi ishlar vazirligi, Milliy Assambleya Vakillar palatasi, YUNESKOning “Yosh diplomat” klublari, Belarus - Xitoy do‘stlik jamiyati, ShHTga aʼzo davlatlarning xorijiy diplomatlari ishtirok etdi.
Davra suhbati ishtirokchilari O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligining asosiy ustuvor yo‘nalishlari bilan tanishdilar.
Belarus joriy yilda tashkilotga raislik qilayotgan O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotini mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasini yuqori baholaydi. Bu haqda Belarus Tashqi ishlar vazirligining Osiyo, Avstraliya va Okeaniya departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Vadim Senyuta maʼlum qildi.
“O‘zbekiston Respublikasi nafaqat 2001 yilda tashkilot tashkil yetilishining boshida turdi, balki uning rivojlanishi va muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatishi juda ko‘p marotabalab salmoqli hissa qo‘shdi. ShHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi ham buning ko‘pgina dalillaridan biridir. O‘zbekiston ShHT xalq diplomatiyasi shakllanishi va rivojlanishining tashabbuskori hisoblanadi”, - dedi diplomat.
Shuningdek, u 2019 yil yanvar oyida Toshkentda ShHT Xalq diplomatiyasi markazi ochilgani, uning tashkil etilishi tashabbusi O‘zbekiston Prezidenti tomonidan 2017 yilda Ostonada bo‘lib o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitida ilgari surilganiga eʼtibor qaratdi. Markazning asosiy vazifasi - ishonch va yaxshi qo‘shnichilikni, millatlararo va dinlararo hamjihatlikni mustahkamlash, sivilizatsiyalararo muloqotni rivojlantirishdan iborat.
“Xitoy o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashayotgani barobarida Shanxay hamkorlik tashkilotida o‘zaro manfaatli tashabbuslarni faollik bilan amalga oshirmoqda, - dedi Xitoyning Belarusdagi elchisi Se Syaoyun. - Joriy yil may oyida Toshkentda SHHT Xalq diplomatiyasining ikkinchi forumi muvaffaqiyatli o‘tdi. Tashkilot mamlakatlarining nohukumat tashkilotlari vakillari yakdillik bilan “Toshkent tashabbusi”ni qabul qilishgani holda ushbu forum o‘zaro ishonch va do‘stona yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash uchun muhim ko‘p tomonlama minbar hisoblanishini qayd etishdi.
Davra suhbatida Shanxay hamkorlik tashkilotining zamonaviy sharoitdagi faoliyati bilan bog‘liq boshqa mavzular ham atroflicha muhokama etildi.

В Минске состоялся «круглый стол», посвященный председательству Узбекистана в ШОС
В Белорусском обществе дружбы и культурной связи с зарубежными странами состоялся «круглый стол» на тему «Возможности взаимодействия Беларуси и Шанхайской организации сотрудничества в формате народной дипломатии», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии, организованном при поддержке Посольства нашей страны, приняли участие представители МИД Беларуси, Палаты представителей Национального собрания, клубов ЮНЕСКО «Юный дипломат», общества дружбы «Беларусь-Китай», зарубежные дипломаты стран–участниц ШОС.
Участники «круглого стола» были ознакомлены с основными приоритетами председательства Узбекистана в ШОС.
Беларусь высоко оценивает вклад председательствующего в этом году Узбекистана в укрепление Шанхайской организации сотрудничества. Об этом заявил заместитель начальника управления Азии, Австралии и Океании Министерства иностранных дел Беларуси Вадим Сенюта.
«Республика Узбекистан не только стояла у истоков создания организации в 2001 году, но и неоднократно вносила весомый вклад в ее развитие и успешное функционирование. И Региональная антитеррористическая структура ШОС - далеко не единственное тому свидетельство. Узбекистан является инициатором становления и развития измерения народной дипломатии ШОС», - сказал дипломат.
Он также акцентировал внимание на том, что в январе 2019 году в Ташкенте открылся Центр народной дипломатии ШОС, создание которого инициировал Президент Узбекистана на саммите Шанхайской организации сотрудничества в Астане в 2017 году. Главная задача центра - укрепление доверия и добрососедства, межнационального и межконфессионального согласия, развитие межцивилизационного диалога.
«Китай делится опытом и активно реализует взаимовыгодные инициативы в ШОС, - подчеркнул посол КНР в Беларуси Се Сяоюн. - В мае этого года в Ташкенте успешно состоялся второй Форум народной дипломатии ШОС. Представители неправительственных организаций стран Организации единодушно приняли «ташкентскую инициативу», отметив, что форум является важной многосторонней площадкой для укрепления взаимодоверия и добрососедской дружбы».
Состоялось детальное обсуждение тем, связанных с деятельностью Шанхайской организации сотрудничества в современных условиях.