Pokistonda O‘zbekistonning ShHTga raisligiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston elchixonasida Pokiston va xalqaro aloqalar markazi (Center of Pakistan and International Relations - COPAIR) hamda «Pakistan in the World» jurnali bilan hamkorlikda mamlakatimizning ShHTdagi raisligiga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
COPAIR prezidenti Amna Munavvar Avan O‘zbekiston rahbariyatini SHHTga raisligi va uning doirasida qator muhim tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilayotgani bilan qutladi hamda ShHTning Samarqandda o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rilayotgan sammitiga muvaffaqiyat tiladi. Shuningdek, Amna Munavvar Avan tadbir ishtirokchilarini Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan qutlab, so‘nggi yillarda ikki tomonlama hamkorlik qardoshlik munosabatlari darajasiga ko‘tarilgani va strategik xarakterga ega ekanini taʼkidladi.
COPAIR rahbari Prezident saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida O‘zbekistonga so‘nggi safarini iliq xotirladi. U mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholab, iqtisodiyotni rivojlantirish, xususan, xorijiy davlatlar bilan tashqi iqtisodiy hamkorlikni sezilarli darajada oshirish, xalqaro imijni yuksaltirish borasida erishilgan yutuqlarni alohida qayd etdi. Shuningdek, u gender tenglikni taʼminlash, jamiyatda xotin-qizlarning rolini oshirish, O‘zbekistonda xotin-qizlarni ish bilan taʼminlash bo‘yicha tadbirlarni taʼkidladi.
Bundan tashqari, Amna Munavvar Avan O‘zbekiston Prezidentining faoliyati, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi tarixiy-iqtisodiy aloqalarni tiklash borasidagi tashabbuslari keng jamoatchilik vakillarini ruhlantirayotganini bildirdi. Uning aytishicha, COPAIR Pokiston jamoatchiligini O‘zbekiston rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik loyihalarining mazmun-mohiyati va ahamiyati bilan tanishtirishga munosib hissa qo‘shishga tayyor.
«Pakistan in the World» jurnali bosh muharriri Tazin Axtar ShHTning bo‘lajak sammiti muhim siyosiy voqea ekanini taʼkidladi. Shuningdek, u Samarqand Sharq sivilizatsiyasining yorqin o‘choqlaridan biri, Markaziy va Janubiy Osiyo xalqlari umumiy tarixining noyob merosi ekanini alohida qayd etdi. Shuning uchun pokistonliklar Samarqand, Buxoro, Xivani ziyorat qilishga, ota-bobolari merosidan maʼnaviy quvvat olishga intiladi. «Mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik tarixiy va madaniy aloqalarni tiklash, gumanitar va taʼlim almashinuvlarini qayta tiklash, savdo yo‘llarini tiklash va iqtisodiy aloqalarni o‘rnatishdan boshlanadi», - dedi Tazin Axtar.
«Pakistan in the World» jurnali bosh muharriri O‘zbekistonning ShHTga raisligi haqida gapirar ekan, mamlakatimizning tashkilotga avvalgi raisligi institutsional rivojlanish va uning aʼzoligini kengaytirish nuqtai nazaridan juda samarali bo‘lganini taʼkidladi. Xususan, 2016 yilda Toshkentda Pokiston va Hindistonning ShHTga to‘laqonli aʼzo bo‘lib kirishi uchun asos qo‘yildi. Tazin Axtar ushbu anʼana davom ettirilishiga va bo‘lajak Samarqand sammiti ham tashkilot tarixiga alohida sahifa bo‘lib bitilishiga ishonch bildirdi.
ShHT O‘zbekiston va Pokiston uchun muhim ahamiyatga ega ekani, jumladan, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini amalga oshirish salohiyati mustahkamlanishi taʼkidlandi. Bu esa hududlarimizda infratuzilma tashabbuslarini amalga oshirish jarayoniga qo‘shimcha moliyaviy resurslar va zamonaviy texnologiyalarni jalb etish imkonini beradi.
Tadbir siyosiy, jamoat va ishbilarmon doiralarda katta qiziqish uyg‘otib, mahalliy ommaviy axborot vositalarida ingliz va urdu tillarida keng yoritildi. Xususan, ushbu davra suhbati haqida 20 dan ortiq maqola va xabar bosma hamda elektron nashrlarda eʼlon qilindi.

В Пакистане прошел «круглый стол», посвященный председательству Узбекистана в ШОС
Посольство Узбекистана совместно с Центром международных отношений Пакистана (Center of Pakistan and International Relations - COPAIR) и журналом «Pakistan in the World» провело «круглый стол», посвященный председательству нашей страны в ШОС, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Президент COPAIR Амна Мунаввар Аван в приветственной речи поздравила руководство Узбекистана с председательством в ШОС, успешным проведением ряда важных мероприятий в его рамках, пожелав успехов в организации и проведении Саммита ШОС в Самарканде. Амна Мунаввар Аван также поздравила участников мероприятия с 30-летием установления дипломатических отношений между Пакистаном и Узбекистаном, отметив, что двустороннее сотрудничество в последние годы вышло на уровень братских отношений и имеет стратегический характер.
Глава COPAIR с теплотой вспомнила свою последнюю поездку в Узбекистан в качестве международного наблюдателя на президентских выборах. Она дала высокую оценку проводимым в нашей стране реформам, отдельно отмечены достижения в развитии экономики, в частности существенном увеличении внешнеэкономической кооперации с зарубежными странами, повышении международного имиджа. Она также отметила обеспечение гендерного равенства, повышению роли женщин в обществе, всемерной поддержки занятости женского населения в Узбекистане.
Кроме того, Амна Мунаввар Аван подчеркнула, что деятельность Президента Узбекистана и его инициатива по восстановлению исторических и экономических связей между Центральной и Южной Азией вдохновили её. Как она заявила, Центр международных отношений готов внести достойный вклад в ознакомлении пакистанской общественности с важностью реализации проектов региональной взаимосвязанности, инициированных руководителем Узбекистана.
В своем выступлении главный редактор журнала «Pakistan in the World» Тазин Ахтар отметил, что предстоящий Саммит ШОС является важным политическим мероприятием. Он также подчеркнул, что Самарканд – один из ярких центров мусульманской цивилизации и неповторимое достояние общей истории народов Центральной и Южной Азии. Поэтому пакистанцы стремятся посетить Самарканд, Бухару, Хиву, получить духовную энергию от наследия предков. «Региональная взаимосвязанность начинается от возрождения потерянных во время колониализма исторических и культурных уз, возобновления гуманитарных и образовательных обменов, восстановления путей торговли и налаживания экономических связей», - сказал редактор пакистанского журнала.
Говоря о председательстве Узбекистана в ШОС, он заявил, что и предыдущее председательство нашей страны в организации было весьма плодотворным в плане институционального развития и расширения ее состава. В частности, основы для вступления Пакистана и Индии в ШОС в качестве полноправных членов также были заложены в Ташкенте в 2016 году. Тазин Ахтар выразил уверенность, что данная традиция будет продолжена и предстоящий Самаркандский саммит также войдет в историю организации.
Отмечено, что ШОС для Узбекистана и Пакистана важна, в том числе и тем, что будет усилен потенциал для реализации проектов региональной взаимосвязанности. Это позволит привлечь дополнительные финансовые средства и современные технологии в процесс осуществления инфраструктурных инициатив в наших регионах.
Проведенное мероприятие вызвало большой интерес среди политических, общественных и деловых кругов, широко освещено в местных СМИ на английском и урду языках. Так, в печатных и электронных изданиях опубликовано более 20 статей и репортажей о проведенном «круглом столе».