Kecha Toshkentda ShHT II Iqtisodiy forumi o‘z ishini boshladi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan maʼlum qilinishicha, O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi doirasida kecha Toshkent shahrida II Iqtisodiy forum o‘z ishini boshladi. Tadbir bevosita va onlayn tarzda ShHTga aʼzo davlatlarning iqtisodiyot va savdoni rivojlantirish, investitsiyalarni jalb qilishga masʼul vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, yirik davlat korporatsiyalari, savdo-sanoat palatalari rahbarlarini, ekspertlar va delegatsiyalarining boshqa aʼzolarini muloqotga taklif qildi.
Forum kun tartibiga muvofiq, ShHTga aʼzo davlatlar iqtisodiyot va savdo vazirliklari rahbarlari hamda Tashkilot kotibiyati vakillari ishtirokida yalpi majlis bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi nomidan Forum ishtirokchilari oldida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Aziz Voitov nutq so‘zladi. O‘z so‘zida u ShHT mintaqasining investitsiyaviy salohiyatini birgalikda rivojlantirish, o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasini ishlab chiqish, savdo aylanmasi hajmining barqaror o‘sishini taʼminlash, transportning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash, taʼminot zanjirlarining uzluksizligini taʼminlash, oziq-ovqat xavfsizligi va agrosanoat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish kabi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida birgalikda saʼy-harakatlarni olib borishning muhimligiga eʼtibor qaratdi.
Forum ishtirokchilari ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi tovar aylanmasi hajmi o‘sishining barqaror, ijobiy dinamikasini taʼkidladilar. 2021 yilda Tashkilotga aʼzo mamlakatlarning tashqi savdo hajmi 8 trillion dollardan oshib, uchdan biri hajmida o‘sdi, ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi ichki savdo hajmi esa qariyb 40 foizga oshib, 768 milliard dollarga yetdi.
Panel munozarasi davomida "Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston" temir yo‘llini va transafg‘on yo‘lagini qurish kabi mintaqaviy ahamiyatga molik loyihalarni tezlashtirishga ham eʼtibor qaratildi. O‘z navbatida, bu ShHTning bir qator mamlakatlari hududlari bo‘ylab yuk tashish hajmini oshirish imkonini beradi.
Maʼruzachilar ushbu tadbir ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qilish va ShHTga aʼzo davlatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy yo‘nalishlardagi munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish bo‘yicha fikr almashish uchun o‘ziga xos maydon vazifasini o‘tayotganligini taʼkidladilar.
Forumning birinchi kuni doirasida ShHT Sanoat innovatsiyalari yarmarkasi va turli mamlakatlar delegatsiyalari ishtirokchilari o‘rtasida ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Forumning ikkinchi kuni davomida ustuvor investitsiya loyihalari, xalqaro hamkorlikning o‘ziga xos jihatlari, savdo-iqtisodiy aloqalarni tiklash choralari, raqamlashtirish davrida hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ShHT makonida yashil iqtisodiyotni rivojlantirishga bag‘ishlangan bir qator panel munozaralari bo‘lib o‘tadi.

Вчера в Ташкенте начал свою работу II Экономический форум ШОС
Вчера в рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества в Ташкенте начал свою работу II Экономический форум.
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в форуме в гибридном формате приняли участие руководители министерств и ведомств, ответственных за развитие экономики, торговли и привлечение инвестиций, руководителей отраслевых объединений, коммерческих банков, крупных госкорпораций, торгово-промышленных палат, экспертов и других членов делегаций стран-участниц ШОС, а также представители Секретариата организации.
От имени узбекской делегации с речью выступил первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Азиз Воитов. В выступлении обращено внимание на важность концентрации общих усилий на таких приоритетных направлениях сотрудничества, как совместное развитие инвестиционного потенциала региона ШОС, разработка совместного плана действий по поощрению взаимных инвестиций, обеспечение устойчивого роста торговли, укрепление транспортной взаимосвязанности, обеспечение непрерывности цепочек поставок, а также расширение сотрудничества в сфере обеспечения продовольственной безопасности и агропромышленности.
Участники форума подчеркнули устойчивую, позитивную динамику роста товарооборота стран ШОС. За 2021 год объем внешней торговли государств-участников организации превысил 8 триллионов долларов США, увеличившись на треть, тогда как внутренний товарооборот стран ШОС вырос до 768 миллиардов долларов, увеличившись почти на 40%.
В ходе панельной сессии внимание также было уделено скорейшей реализации проектов регионального значения, таких как строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и трансафганского корридора, которые позволят нарастить объемы грузоперевозок на территориях ряда стран ШОС.
Выступившие подчеркнули, что мероприятие является важной площадкой для обсуждения актуальных вопросов многостороннего сотрудничества и обмена мнениями о перспективах развития взаимоотношений государств-членов ШОС в торгово-экономической и инвестиционной сферах, а также расширении промышленной кооперации.
В рамках первого дня форума также состоялись Ярмарка промышленных инноваций ШОС и двусторонние переговоры между участниками делегаций различных стран.
Программа второго дня Форума включит ряд панельных сессий, посвященных обсуждению приоритетных инвестиционных проектов, факторов углубления международной кооперации, мерам по восстановлению торгово-экономических связей, расширению сотрудничества в эпоху цифровизации, а также развитию «зеленой» экономики на пространстве ШОС.