Qozog‘istondan munosabat: Markaziy Osiyo - «ShHTning jo‘g‘rofiy yadrosi»
Qozog‘istonning ShHT faoliyati bo‘yicha Milliy koordinatori, elchi o‘rinbosari Yerlik Ali “Dunyo” AA uchun bergan intervyusida ShHTga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisining yakunlari haqidagi fikrlarini bayon etdi.
- Uchrashuvdan oldin biz Milliy koordinatorlarning juda muhim uchrashuvini o‘tkazdik, unda Tashqi ishlar vazirlari Kengashiga taqdim etilgan barcha masalalarni ko‘rib chiqdik, dedi u. - Vazirlarning qarori, asosan, ShHT davlat rahbarlarining bo‘lajak sammiti doirasida yakuniy natijalarni qabul qilishga tayyorgarlik hisoblanadi.
Menimcha, tashkilotimiz uchun bir qator masalalar juda muhim. Bular ShHTni kengaytirish masalalari, yangi muloqot sheriklari, shuningdek, kuzatuvchilar va oxir-oqibat tashkilotning yangi aʼzolari, xususan, Eronni qabul qilishdir.
Bundan tashqari, arab bloki - Saudiya Arabistoni, Qatar va Misr kabi davlatlar bizga qo‘shilishni rejalashtirmoqda.
ShHT terrorizm, separatizm, ekstremizmga qarshi kurash kabi juda muhim sohalarda ham muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Bu davlatlar ShHTga sherik bo‘lish istagini bildirgani haqida ko‘p gapiradi va biz buni qadrlaymiz.
Bu masala amalda hal etiladi. Savol kelajakda bunday katta “oila”ning bir qismi sifatida qanchalik samarali ishlashimizdadir.
O‘ylaymanki, bu yo‘nalishda samarali ishlashimizga imkon beradigan mexanizmlar allaqachon mavjud.
O‘zbekiston tomonining o‘zaro bog‘liqlik, trasport yo‘laklari, energetika masalalari bo‘yicha tashabbusi strategik xarakterga ega, deb hisoblayman. Ushbu tashabbuslar diqqat bilan o‘rganilib va barcha darajalarda ko‘rib chiqilgan. Mutaxassislar va milliy koordinatorlar ularni qabul qilish kerakligi to‘g‘risida kelishib oldi.
O‘ylaymanki, bu ko‘plab masalalarni hal qiladi. Bu, birinchi navbatda, ShHT doirasida Markaziy Osiyo davlatlari uchun juda muhimdir. Deklaratsiyaga qarasangiz, Markaziy Osiyo mintaqasi SHHTning «Jug‘rofiy yadrosi» deb atalishini ko‘rasiz. Bizda «Shanxay ruhi» kabi tushuncha mavjud edi , endilikda «Markaziy Osiyo yadrosi» tushunchasi kirib kelmoqda.
O‘zbekistonning ShHTga raisligi masalasiga kelsak, o‘tkazilgan tadbirlar yuksak tashkiliy darajani ko‘rsatmoqda va ularning natijalari dolzarb masalalarni ilgari surishga xizmat qilmoqda.

Взгляд из Казахстана: Центральная Азия – «географическое ядро ШОС»
Национальный координатор Казахстана по вопросам деятельности в ШОС, посол по особым поручениям Ерлик Али прокомментировал для ИА «Дунё» итоги завершившегося сегодня заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС:
- До заседания мы провели очень важное совещание национальных координаторов, на котором рассмотрели все вопросы, которые были вынесены на Совет министров иностранных дел. Решение министров в принципе является подготовкой к принятию окончательных итогов в рамках предстоящего Саммита глав государств ШОС.
Мне представляется, что ряд вопросов крайне важен для нашей организации. Это вопросы расширения ШОС – принятие новых партнеров по диалогу, а также наблюдателей и, в конце концов, новых членов организации, в частности - Ирана.
У нас в этой связи намечается, можно сказать, прорыв в направлении арабского блока, к нам присоединяются такие страны, как Саудовская Аравия, Катар, Египет.
ШОС успешно работает и по очень важным направлениям, таким как борьба с терроризмом, сепаратизмом, экстремизмом и то, что эти страны изъявили желание быть партнерами ШОС, говорит о многом, и это мы ценим.
Этот вопрос практически решен. Вопрос в том, как эффективно мы будем в последующем работать в составе такой большой «семьи».
Я думаю, что механизмы, которые позволяют эффективно работать в этом направлении, уже существуют. Есть ряд документов, носящих, я полагаю, стратегический характер - инициатива узбекской стороны по взаимосвязанности, транспортным коридорам, энергетическим вопросам. Эти инициативы были внимательно изучены и рассмотрены на всех уровнях. И эксперты, и нацкоординаторы пришли к единому мнению - их нужно принимать.
Думаю, что это позволит решить многие вопросы. Это очень важно в первую очередь, в рамках ШОС для стран Центральной Азии. Если вы посмотрите декларацию, то там можно будет увидеть, что региона Центральной Азии назван «географическим ядром» ШОС. У нас есть такое понятие как «шанхайский дух» и теперь появилось такое понимание – «центральноазиатские ядро».
Что касается председательства Узбекистана в ШОС, то проведенные мероприятия показывают высокий организационный уровень, а их итоги способствуют продвижению актуальных вопросов.