Toshkentda Shanxay Hamkorlik Tashkiloti Yoshlar kengashining navbatdagi yig‘ilishi boshlandi
Bugun ertalab Toshkent shahrida O‘zbekiston raisligida Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT) Yoshlar kengashining 15-yig‘ilishi gibrid formatda boshlandi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Yig‘ilish avvalida O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Saʼdullayev va ShHT Bosh kotibi Chjan Ming ishtirokchilarni qutladilar.
Uchrashuvda Hindiston, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Pokiston, Rossiya, Tojikiston delegatsiyalari rahbarlari hamda SHHT Yoshlar kengashi rahbariyati ishtirok etmoqda.
Toshkent uchrashuvi ishtirokchilari yoshlar o‘rtasida innovatsion va ilmiy-texnikaviy hamkorlik kabi muhim yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish, yosh mutaxassislarning o‘zaro tajriba almashish uchun platformalar yaratish, ularning salohiyatini oshirish yuzasidan o‘zaro fikr almashadilar. Shuningdek, ular O‘zbekiston va ShHTga aʼzo boshqa davlatlarda yoshlar uchun yaratilgan keng imkoniyatlar, mavjud imtiyozlar bo‘yicha maʼruzalar bilan tanishadilar.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha ShHTning 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan ish rejasi tasdiqlanishi kutilmoqda.
Tadbir doirasida «Unicorns SCO: ShHT yoshlari o‘rtasida eng yaxshi startap loyihalari tanlovi» final bosqichi g‘oliblarini taqdirlash marosimi o‘tkaziladi.

В Ташкенте началось очередное заседание Молодежного совета Шанхайской организации сотрудничества
В Ташкенте сегодня утром под председательством узбекской стороны в гибридном формате началось 15-е заседание Молодежного совета Шанхайской организации сотрудничества (МС ШОС), сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
С приветственным словом к участникам обратились директор Агентства по делам молодежи Узбекистана Алишер Саъдуллаев и генеральный секретарь ШОС Чжан Мин.
В заседании также принимают участие главы делегаций Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана, а также руководство МС ШОС.
Участники Ташкентской встречи обменяются мнениями о расширении сотрудничества по таким ключевым направлениям, как инновационное и научно-техническое сотрудничество среди молодежи, создание площадок для взаимного обмена опытом молодых специалистов, наращивание их потенциала. Также ознакомятся с докладами, содержащими конкретные факты и результаты о широком спектре возможностей и существующих льготах, созданных для молодежи в Узбекистане и других государствах-членах ШОС.
По итогам заседания ожидается утверждение Плана работы МС ШОС на 2022-2023 годы.
В рамках заседания также состоится церемония награждения победителей финального этапа «Unicorns SCO: Конкурс лучших стартап-проектов среди молодежи ШОС».