Ekoparkda diplomatlar o‘rtasida sport musobaqalari bo‘lib o‘tdi - fotoreportaj
Bugun Toshkent Ekoparkida O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik vakolatxonalar va xalqaro tashkilotlar jamoalari ishtirokida ilk sport o‘yinlari uyushtirildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” muxbiri.
Tadbir O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Diplomatik korpusga xizmat ko‘rsatish byurosi tomonidan Milliy Olimpiya qo‘mitasi ko‘magida tashkil etildi.
Diplomatik sport o‘yinlari diplomatik vakolatxonalarning mamlakatimizdagi faoliyati uchun qulay shart-sharoit yaratish va sportga qiziqishni oshirish, mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarni mustahkamlash maqsadida o‘tkazildi.
Sport o‘yinlari dasturiga stol tennisi, voleybol, shaxmat, badminton kabi sport turlari kiritildi. Shuningdek, diplomatik missiyalar xodimlari oila aʼzolari uchun shashka, estafeta va milliy o‘yinlar bo‘yicha ham musobaqalar tashkil etildi.
Ozarbayjon, Belarus, Germaniya, Hindiston, Xitoy, Qozog‘iston, AQSH, Rossiya, Tojikiston, Fransiya, Shveysariya, Ummon va boshqa davlatlar dipmissiyalari, BMT, FAO, YEXHT, Jahon banki, SHHT vakolatxonalari hamda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakillari turnirda faol ishtirok etdi.

Спортивные игры дипломатов в «EcoPark», фоторепортаж
Сегодня в Ташкентском «EcoPark» состоялись первые спортивные игры с участием команд дипломатических представительств и международных организаций, аккредитованных в Узбекистане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие организовано Бюро по обслуживанию дипломатического корпуса при МИД Узбекистана при содействии Национального Олимпийского комитета.
Дипломатические спортивные игры проводятся в целях создания благоприятных условий пребывания сотрудников дипмиссий в нашей стране и повышения интереса к спорту, укреплению дружеских отношений между странами.
В программу спортивных игр включены такие виды спорта, как настольный теннис, волейбол, шахматы, бадминтон. Отдельно проводятся конкурсы для членов семьи дипмиссий: шашки, эстафеты и национальные игры.
В спортивных играх приняли активное участие представители дипмиссий Азербайджана, Беларуси, ФРГ, Индии, Китая, Казахстана, США, России, Таджикистана, Франции, Швейцарии, Омана, представительств ООН, ПРООН, ФАО, ОБСЕ, Всемирного банка, Красного Креста, ШОС, а также МИД Узбекистана.