Chjan Min: O‘zbekistonning xavfsiz va barqaror rivojlanishi ShHT keng makonida tinchlik va barqarorlikning asosiy shartlaridan biridir
Shanxay hamkorlik tashkilotining rasmiy telegram-kanalida ShHT Bosh kotibi Chjan Minning O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norovga Qoraqalpog‘istondagi voqealar yuzasidan yo‘llagan maktubi eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri Muzaffar Komilov.
ShHT Bosh kotibi o‘z maktubida O‘zbekiston rahbariyati tomonidan mamlakatdagi vaziyatni barqarorlashtirish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish bo‘yicha o‘z vaqtida ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirgan.
Chjan Min O‘zbekistonning xavfsiz va barqaror rivojlanishi ShHTning keng makonida tinchlik va barqarorlikning asosiy shartlaridan biri ekanini alohida taʼkidlagan.
“Yaqinda O‘zbekiston Respublikasiga tashrifim chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyevning oqilona rahbarligida xalq manfaatlari va mamlakat ravnaqiga qaratilgan chuqur islohotlar samarasida erishilgan yutuqlarni o‘z ko‘zim bilan ko‘rdim, - deb yozadi ShHT Bosh kotibi. - Ishonchim komilki, mamlakatingiz dono rahbariyatining qatʼiyati va irodasi, ko‘p millatli xalqning bunyodkorligi va kelajakka ishonchi tinchlik va barqarorlikni hamda fuqarolar o‘rtasidagi milliy totuvlikni taʼminlashga xizmat qiladi. Bu esa O‘zbekiston uchun tinchlik va farovonlikning kalitidir”.

Чжан Мин: Безопасное и устойчивое развитие Узбекистана является одним из ключевых условий мира и стабильности на огромном пространстве ШОС
В официальном телеграм-канале Шанхайской организации сотрудничества опубликовано письмо генерального секретаря ШОС Чжан Мина, направленное на имя исполняющего обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимира Норова, касательно событий в Каракалпакстане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В своем письме генсек ШОС выражает поддержку принятым Правительством республики своевременным мерам по нормализации обстановки в стране и защите прав и свобод граждан.
Он подчеркивает, что безопасное и устойчивое развитие Узбекистана является одним из ключевых условий мира и стабильности на огромном пространстве ШОС.
«В ходе моего недавнего визита в Республику Узбекистан я своими глазами увидел прогресс, достигнутый благодаря проводимым под мудрым руководством Президента Шавката Мирзиёева глубоким реформам, в фокусе которых стоят интересы народа и процветание страны, - пишет генсек ШОС. - Уверен, что твердая решимость и воля мудрого руководства страны, креативность многонационального народа и его уверенность в завтрашнем дне послужат дальнейшему укреплению сплоченности во имя мира и стабильности, обеспечению гражданского согласия – в этом залог благополучия и процветания Узбекистана».