Xitoydan munosabat: Biz O‘zbekistonning siyosiy hamjihatlikni mustahkamlash, amaliy hamkorlik va almashuvlarni faollashtirish hamda optimallashtirishga qaratilgan muvofiqlashtiruvchi saʼy-harakatlarini yuksak qadrlaymiz
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi Markaziy Osiyo va Sharqiy Yevropa departamenti direktorining o‘rinbosari Yuy Szyun Dunyo AA uchun bergan intervyusida bugun Toshkentda bo‘lib o‘tgan ShHT TIVK yig‘ilishi yakunlari haqidagi fikrlarini bayon qildi.
– O‘zbekiston joriy yilda ShHT ga raislik davomida turli sohalardagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan eʼtiorga molik ishlarni amalga oshirdi, dedi u. - Bu barcha aʼzo davlatlar, jumladan, Xitoy tomonidan ham yuqori baholandi. Biz O‘zbekistonning siyosiy hamjihatlikni mustahkamlash, amaliy hamkorlik va almashuvlarni faollashtirish hamda optimallashtirishga qaratilgan muvofiqlashtiruvchi saʼy-harakatlarini yuksak qadrlaymiz.
Hamkor davlatlar sifatida O‘zbekiston va Xitoy ShHT doirasida yaqin aloqalarni davom ettirmoqda. Joriy yilda O‘zbekiston raisligi hamkorlik bo‘yicha ko‘plab hujjatlarni taklif qildi, ularning qabul qilinishini biz har tomonlama qo‘llab-quvvatlaymiz. Bu qadamlar hamkorlik aloqalarini mustahkamlashi barobarida, ShHT oilasi xalqlari farovonligini oshirishga ham xizmat qiladi.
O‘zbekistonning raisligi va uning doirasida o‘tkazilgan tadbirlar zamonaviy tahdidlarga qarshi turishga qodir aniq kuch borligini ko‘rsatdi. Ular ShHT faoliyati samaradorligi sezilarli darajada oshganini namoyon etmoqda.
ShHTning kelajagi buyukdir. Shu maʼnoda xalqaro hamjamiyat va ko‘plab davlatlar ShHT bilan hamkorlik darajasini oshirishga harakat qilmoqda. Bu ShHT ning xalqaro va mintaqaviy masalalardagi muhim mavqeidan dalolat beradi. Bu esa ijobiy holatdir.

Взгляд из Китая: Мы высоко ценим те координирующие усилия Узбекистана, направленные на укрепление политической сплоченности, активизацию и оптимизации практического сотрудничества и обменов
Заместитель директора департамента стран Центральной Азии и Восточной Европы МИД КНР Юй Цзюнь прокомментировал для ИА «Дунё» итоги состоявшегося сегодня в Ташкенте заседания Совета министров иностранных дел ШОС:
- Узбекистан в прошлом году принял председательство в ШОС и приложил очень большие усилия для укрепления сотрудничества в различных областях. Это получило высокую оценку со стороны всех стран-членов, в том числе китайской. Мы высоко ценим те координирующие усилия Узбекистана, направленные на укрепление политической сплоченности, активизацию и оптимизации практического сотрудничества и обменов.
Как страны–партнеры Узбекистан и Китай поддерживают тесные контакты в рамках ШОС. В этом году председательство Узбекистана предложило множество документов по сотрудничеству, принятие которых мы всячески поддерживаем. Эти шаги еще сильнее укрепляет членов сотрудничества и ориентируют на более эффективное и тесное взаимодействие на благо народов.
Председательство Узбекистана и проведенные в его рамках мероприятия показали наличие реальной силы, способной противостоять вызовам и угрозам современного нестабильного мира. Они показали, что эффективность ШОС значительно повысилась.
Будущее ШОС – это светлое будущее. Мы уже видим, что многие страны, члены международного сообщества, стараются повысить уровень сотрудничества с ШОС. Это говорит о важной роли ШОС в международных и территориальных делах, и это позитивная роль.