Toshkentda ShHTga a’zo davlatlarning jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha vazirlik va idoralari rahbarlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi
19-21 may kunlari Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) a’zo davlatlar jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha vazirlik va idoralari rahbarlarining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Milliy olimpiya qo‘mitasidan ma’lum qilishlaricha, anjumanda O‘zbekiston, Hindiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Pokiston, Rossiya va Tojikiston rasmiylari qatnashadi. Shuningdek, yig‘ilishda Xitoy delegatsiyasi onlayn shaklda ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Dastur doirasida asosiy yig‘ilish 20 may kuni tashkil etiladi. Shu bilan birga Toshkentga kelgan delegatsiya vakillarining Milliy Olimpiya qo‘mitasiga tashrifi hamda Toshkent viloyatiga safari ham rejalashtirilgan.
Yig‘ilish kun tartibidan kelgusida rejalashtirilgan yuqori darajadagi sport musobaqalarini tashkil etishda hamkorlikni rivojlantirish, ShHT davlatlari o‘rtasida sport sohasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, davlatlar va hududlararo aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi. Shu bilan birga aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishda o‘zaro tajriba almashish, yoshlarni sportga jalb qilishda keng miqyosli loyihalarni amalga oshirish borasida muhokamalar o‘tkaziladi.
Ta’kidlash lozimki, yig‘ilish doirasida ShHTga a’zo davlatlarning vakolatli organlari o‘rtasida 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan jismoniy tarbiya va sport sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish rejasi ham tasdiqlanadi.
Bundan tashqari, ShHTning sport sektori rahbarlari jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratishga ko‘maklashish, sport orqali do‘stlik aloqalarini mustahkamlash, atletlarni rag‘batlantirish, Olimpiya harakatini rivojlantirishda hamkorlikni mustahkamlash borasida ham o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashadi.

В Ташкенте пройдет заседание руководителей министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-участниц ШОС
19-21 мая в Ташкенте состоится очередное заседание руководителей министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-участниц Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным Национального Олимпийского комитета, главы спортивных ведомств и представители связанных с этой сферой структур Узбекистана, Индии, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, России и Таджикистана примут участие в мероприятии. На заседании также в режиме онлайн будет представлена делегация Китая.
Основное заседание в рамках программы состоится 20 мая. Также запланирован визит в Национальный Олимпийский комитет представителей делегации, прибывшей в Ташкент и поездка в Ташкентскую область.
В повестке дня встречи обсуждение вопросов развития сотрудничества в организации спортивных соревнований высокого уровня, реализации перспективных проектов в спортивной сфере между странами-участницами ШОС. Наряду с этим, стороны обменяются опытом в сфере пропаганды здорового образа жизни, масштабных проектов по привлечению представителей подрастающего поколения в спортивную деятельность.
Следует отметить, что в рамках заседания будет утверждён план по реализации «дорожной карты» сотрудничества профильных министерств и ведомств, отвечающих за развитие физической культуры и спорта государств — членов ШОС на 2022-2024 годы.
Кроме того, руководители спортивного сектора ШОС также поделятся мнениями по содействию создания благоприятных условий для развития здорового образа жизни среди населения, укреплению дружеских связей через спорт, стимулированию атлетов, укреплению сотрудничества в развитии Олимпийского движения.