Toshkentda ShHTga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda so‘zga chiqqan XXR Davlat kengashi aʼzosi, tashqi ishlar vaziri Van I mintaqaviy iqtisodiy integratsiyani mustahkamlash bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi:
- Jahon iqtisodiyotining sust o‘sishi mintaqa mamlakatlarining shusiz ham yengil bo‘lmagan ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini chuqurlashtirmoqda. Insonga yo‘naltirilgan rivojlanish konsepsiyasiga qatʼiy amal qilishimiz, mamlakatlarimiz xalqlari farovonligi yo‘lida ko‘proq uzoq muddatli va ijtimoiy ahamiyatga molik hamkorlik loyihalarini rejali ravishda amalga oshirishimiz lozim. Siyosiy almashuv va muvofiqlashtirishni faollashtirish, «Bir makon, bir yo‘l» loyihasi doirasida yuqori sifatli hamkorlikni chuqurlashtirish, transchegara transport yo‘laklari qurilishini takomillashtirish, ishlab chiqarish va yetkazib berish zanjirlarining xavfsizligi va uzluksizligini taʼminlash muhim ahamiyatga ega.
ShHT Taraqqiyot bankini tuzish, milliy valyutalardagi hisob-kitoblarni kengaytirish, yirik qo‘shma loyihalar ko‘proq amaliy moliyalashtiruv bilan hamohang bo‘lishi masalalarini muhokama qilishda omilkorlik va dadillikni namoyon qilish zarur.
Umid qilamizki, joriy yilning noyabr oyida Xitoy raisligida bo‘lib o‘tajak ShHT Hukumat rahbarlari kengashining yig‘ilishi mintaqaviy iqtisodiy integratsiyani samarali rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

Министр иностранных дел КНР Ван И: Важно активизировать политические обмены и координацию
Выступая на мероприятии, член Госсовета, министр иностранных дел КНР Ван И выдвинул ряд предложений по укреплению региональной экономической интеграции:
- Вялый рос мировой экономики усугубляет и без того нелегкое социально-экономическое положение стран региона. Следует неуклонно придерживаться концепции человеко-ориентированного развития, планомерно реализовывать больше долгосрочных и социально-ощутимых проектов сотрудничества на благо народов наших стран. Важно активизировать политические обмены и координацию, углублять высококачественное сотрудничество в рамках ОПОП (проект «Один пояс, один путь»), совершенствовать строительство трансграничных транспортных коридоров, обеспечивать безопасность и бесперебойность производственно-поставочных цепочек.
Необходимо проявить гибкость и смелость при обсуждении вопроса создания Банка развития ШОС, расширять расчеты в нацвалютах, осуществлять более действенное финансовое сопровождение крупных совместных проектов.
Надеемся, что предстоящее заседание Совета глав правительств ШОС, которое состоится в ноябре этого года под председательством Китая, откроет новые возможности для эффективного развития региональной экономической интеграции.