Toshkentda ShHTga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi
28-29 iyul kunlari Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi yuzma-yuz muloqot tarzida bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuv O‘zbekistonning ShHTga amaldagi raisligining eng muhim voqealaridan biridir.
Tadbirda ShHTga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari, shuningdek, ShHT bosh kotibi va MATT Ijroiya qo‘mitasi direktori ishtirok etadi.
Yig‘ilishda ShHTga aʼzo davlatlar rahbarlari kengashining 2022 yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan majlisiga tayyorgarlik masalasiga alohida eʼtibor qaratiladi.
ShHTning navbatdagi sammiti uchun salmoqli hujjatlar to‘plamining maʼqullanishi kutilmoqda.
Ular orasida O‘zbekiston tomoni tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani amalga oshirish Majmuaviy rejasi, O‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va samarali transport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha hamkorlik konsepsiyasi, Ishbilarmon doiralar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturlari, «ShHTning yaxshi niyat elchisi» faxriy unvoni to‘g‘risidagi nizom va boshqalar bor.
ShHTga aʼzo davlat, kuzatuvchi davlat va ShHTning muloqot bo‘yicha hamkori maqomini olish uchun tushgan arizalar ko‘rib chiqiladi.
Vazirlar, shuningdek, ShHT faoliyatining turli yo‘nalishlaridagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish, xalqaro sheriklar bilan institutsional aloqalarni kengaytirish istiqbollarini ham muhokama qiladi.
Bundan tashqari, mintaqaviy va global kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish ham vazirlar yig‘ilishining kun tartibidan o‘rin olgan.

В Ташкенте состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС
28–29 июля в Ташкенте в очном формате состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (СМИД ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Встреча является одним из ключевых мероприятий текущего председательства Узбекистана в ШОС.
В мероприятии примут участие главы внешнеполитических ведомств государств-членов ШОС, а также генеральный секретарь ШОС и директор Исполнительного комитета РАТС.
Особое внимание в рамках заседания будет уделено подготовке предстоящего 15-16 сентября 2022 года заседания Совета глав государств-членов ШОС в Самарканде.
Ожидается одобрение солидного пакета документов очередного Саммита ШОС.
Среди них разработанные по инициативе узбекской стороны проекты Комплексного плана по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, Концепции сотрудничества по развитию взаимосвязанности и создания эффективных транспортных коридоров, Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами, Положения о почетном звании «Посол доброй воли ШОС» и другие.
Будут рассмотрены поступившие заявки на получение статуса государства-члена, государства-наблюдателя и партнёра ШОС по диалогу.
Министры также обсудят текущее состояние и перспективы развития сотрудничества на различных направлениях деятельности ШОС, расширения её институциональных связей с международными партнерами.
Кроме того, важным пунктом повестки дня министерской встречи станет обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.