Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar madaniyat vazirlarining 19-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston tomoni raisligida Toshkentda Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (ShHT) aʼzo davlatlar madaniyat vazirlarining 19-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda Hindiston davlat madaniyat vaziri arjun Ram Megval, Qozog‘iston madaniyat va sport vaziri Dauren Abayev, Xitoy madaniyat va turizm vazirining o‘rinbosari Jao Syuan, Qirg‘iziston madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vaziri Azamat Jamankulov, Pokiston federal taʼlim, kasb-hunar taʼlimi, milliy meros va madaniyat vazirligining qo‘shma kotibi Axmed Sajjad, Rossiya madaniyat vaziri Olga Lyubimova, Tojikiston madaniyat vaziri Zulfiya Davlatzoda, O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov va ShHT Bosh kotibi Chjan Min (onlayn) ishtirok etdilar.
Tomonlar o‘tgan davr mobaynida madaniyat va sanʼat sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar, tashkilotga aʼzo davlatlar madaniyat vazirlarining o‘tgan uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
- Bugungi kunda ShHT turli tarixiy, madaniy va milliy anʼanalarga mansub davlatlar o‘rtasidagi muvaffaqiyatli hamkorlikning yorqin namunasidir,- dedi O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozobdek Nazarbekov o‘z tabrik nutqida.- Madaniyat va sanʼat sohasida SHHTning qo‘shma tadbirlarini o‘tkazish xalqlar o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlash, madaniyatlar xilma-xilligini saqlash va dunyo xalqlarining madaniyati va anʼanalari to‘g‘risida bilimlar tarqatishga xizmat qiladi.
O‘zaro aloqalar anʼanaviy ravishda ikki tomonlama hamkorlik shaklida amalga oshiriladi. Uning maqsadi madaniyat sohasida almashuvni faollashtirish, o‘ziga xos va noyob milliy madaniyatlarni, mamlakatlarimiz madaniyati va sanʼati sohasidagi muvaffaqiyatlarni keng namoyish etish uchun imkoniyatlar yaratishdan iiborat.
SHHT Bosh kotibi Chjan Min yig‘ilish ishtirokchilariga yo‘llagan videotabrigida madaniy aloqalarning nechog‘li muhim ekanligini qayd etdi.
- SHHTning madaniy aloqalari o‘zaro hamkorlik mexanizmi kafolati vazifasini o‘taydigan madaniyat va sanʼat festivallarini o‘tkazish orqali doimiy ravishda kengayib bormoqda,- dedi ShHT Bosh kotibi. - Ular arxivlar, kutubxonalar, muzeylar, madaniy yodgorliklarni himoya qilish, etnik hunarmandchilik, nomoddiy madaniy meros va boshqa sohalarga tegishli. Hamkorlik mazmuni tobora kengayib, keng ommani qamrab olmoqda. Ayniqsa, pandemiyadan keyingi aloqalar sharoitida gumanistik hamkorlik o‘zaro tushunishni mustahkamlash va odamlar o‘rtasidagi masofalarni qisqatirishda muhim rol o‘ynadi. Bizning amaliy harakatlarimiz qatʼiyat bilan oldinga intilishimiz kerakligini ko‘rsatmoqda. Bu ShHT makonining yana-da taraqqiy etishi uchun muhim kuch manbai hisoblanadi. ShHT o‘zining uchinchi o‘n yilligiga qadam qo‘yayotgan davrda o‘zaro ishonch, o‘zaro manfaat, tenglik, o‘zaro maslahatlashuv, madaniy xilma-xillikni hurmat qilish va hamkorlikda rivojlanish istagi bo‘lgan «Shanxay ruhi» tamoyillaridan kelib chiqqan holda ShHT mintaqasida madaniyatlar nuri yana-da yorqinroq bo‘lib, barcha mamlakatlar madaniyatlar integratsiyasida yangi rivojlanishga erishilishiga umid bildiraman.
Uchrashuv doirasida tomonlar ShHTga aʼzo davlatlar vakolatli organlari o‘rtasida O‘zbekiston tomoni tashabbusi bilan taqdim etilgan Muzey ishi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum loyihasini maʼqulladilar va SHHT Kotibiyatiga 2022 yilda O‘zbekistonning tashkilotga raisligi doirasida ushbu hujjatni imzolash masalasini belgilangan tartibda hal qilish uchun SHHTga aʼzo davlatlar Milliy koordinatorlari kengashiga taqdim etish bo‘yicha murojaat yo‘lladilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ShHTga aʼzo davlatlar Madaniyat vazirlarining 20-uchrashuvini 2023 yilda Hindistonda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

В Ташкенте состоялось 19-е Совещание министров культуры государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
Сегодня в Ташкенте под председательством узбекской стороны состоялось 19-е Совещание министров культуры государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В нем приняли участие государственный министр культуры Индии Арджун Рам Мегвал, министр культуры и спорта Казахстана Даурен Абаев, заместитель министра культуры и туризма Китая Жао Цюань, министр культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Азамат Жаманкулов, совместный секретарь министерства федерального образования, профессиональной подготовки, национального наследия и культуры Пакистана Ахмед Сажжад, министр культуры России Ольга Любимова, министр культуры Таджикистана Зульфия Давлатзода, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков и генеральный секретарь ШОС Чжан Мин.
Стороны в атмосфере обсудили развитие сотрудничества в сфере культуры и искусства за прошедший период, обменялись мнениями о ходе реализации договоренностей, достигнутых в рамках прошедших совещаний министров культуры государств-членов организации.
Приветствуя участников совещания, министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков сказал:
- Сегодня ШОС – это яркий пример успешного сотрудничества государств, принадлежащих различным историко-культурным и национальным традициям.
Проведение совместных мероприятий ШОС в сфере культуры и искусства способствует укреплению взаимопонимания между народами, сохранению многообразия культур и распространению знаний о культуре и традициях народов мира.
Взаимодействие традиционно осуществляется в формате двустороннего сотрудничества, целью которого является активизация обменов в сфере культуры, создание возможностей для широкой демонстрации самобытных и неповторимых национальных культур, и достижений в сфере культуры и искусства наших стран».
На встрече с приветственной речью в онлайн-формате выступил генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, который, в частности, подчеркнул:
- Культурное сотрудничество ШОС постоянно расширяется путем проведения фестивалей культуры и искусства, которые выступают в качестве гаранта механизма взаимодействия. Теперь оно распространяется на архивы, библиотеки, музеи, охрану культурных реликвий, этнические ремесла, нематериальное культурное наследие, драматургию и другие направления. Содержание сотрудничества становится все более обоснованным и охватывает широкую массу. Особенно в контексте личных контактов, затронутых эпидемией, гуманистическое сотрудничество сыграло важную роль в укреплении взаимопонимания и сокращении эмоциональной дистанции между людьми. Наши практические действия доказывают, что мы должны с упорством двигаться вперед. Это важный источник силы для обеспечения долговечности ШОС. Поскольку ШОС вступает в свое третье десятилетие, выражаю уверенность в том, что руководствуясь «Шанхайским духом», принципами которого являются взаимное доверие, взаимовыгода, равенство, взаимные консультации, уважения к многообразию культур и стремление к совместному развитию свет мультикультурализма в регионе ШОС, станет более ярким, и выражаю надежду на то, что все страны добьются нового развития в интеграции культур».
В рамках совещания стороны одобрили внесенный по инициативе узбекской стороны проект Меморандума между уполномоченными органами государств-членов ШОС о сотрудничестве в области музейного дела и обратились к Секретариату ШОС с просьбой вынести его на рассмотрение Совета национальных координаторов государств-членов ШОС для решения вопроса о его подписании в установленном порядке в рамках председательства Узбекистан в организации в 2022 году.
По итогам встречи достигнута договоренность провести 20-е Совещание министров культуры государств-членов ШОС в 2023 году в Индии.