ShHTga aʼzo mamlakatlarning qishloq xo‘jaligi vazirlari tomonidan “aqlli” qishloq xo‘jaligi va agroinnovatsiyalar sohasidagi O‘zaro hamkorlik Konsepsiyasi maʼqullandi
Kecha O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) aʼzo davlatlar qishloq xo‘jaligi vazirlarining VII - yig‘ilishida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligidan maʼlum qilinishicha, yig‘ilishda Hindiston, Qozog‘iston, XXR, Qirg‘iziston, Pokiston, Rossiya, Tojikiston mutasaddi vazirlik va idoralari rahbarlari, shuningdek, SHHT va BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha rahbariyati ishtirok etdi.
J. Xodjayev o‘z qutlov so‘zida ShHT Kotibiyatining BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan ushbu ikki tashkilot o‘rtasida qabul qilingan 2020-2023 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasini amalga oshirish borasidagi ishlariga yuqori baho berib, "o‘sish nuqtalarini" ishga solish va mintaqada qishloq xo‘jaligi sohasida salohiyatni to‘liq ochib berishga qaratilgan qator konstruktiv takliflarni ilgari surdi. Jumladan, ilm-fanga asoslangan texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish, raqamlashtirish, to‘plangan tajriba va bilimlar almashish, tomorqa xo‘jaliklari va bog‘dorchilikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash zarurligi taʼkidlandi.
ShHT makonida agroekologik qishloq xo‘jaligini ommalashtirish va ilgari surish, shuningdek FAO bilan hamkorlikda agrosektorni rivojlantirishga qaratilgan yirik loyihalarni hayyotga tatbiq etish bo‘yicha faol choralar ko‘rish taklif etildi.
Agroturizmni rivojlantirish, ushbu sohada faol tajriba almashish, shuningdek, doimiy ravishda qo‘shma xalqaro festivallarni tashkil etish bo‘yicha kompleks dasturni qabul qilish istiqbollari qayd etildi.
Qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish zarurligi kadrlar tayyorlash borasida mintaqaning barcha mamlakatlari uchun ustuvor yo‘nalish ekani taʼkidlandi. Gap texnologik jihatdan hamkorlikni rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlariga, kadrlar tayyorlash va zarur infratuzilmani yaratishga o‘zaro investitsiyalar kiritish haqida ketmoqda. Ushbu tashabbusni amalga oshirish yo‘lidagi birinchi qadam sifatida ShHTga aʼzo davlatlar yaqinda Toshkentda ochilgan Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga taklif etildi.
Uchrashuv yakunida agrar sohadagi o‘zaro hamkorlikning keng ko‘lamli masalalari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, ShHTga aʼzo davlatlarning “aqlli” qishloq xo‘jaligi va agroinnovatsiyalar sohasidagi O‘zaro hamkorlik Konsepsiyasi loyihasi maʼqullandi. Ushbu hujjat butun mintaqada oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlashning katta istiqbollarini ochib beradi.

Министры сельского хозяйства государств-членов ШОС одобрили Концепцию взаимодействия в сфере «умного» сельского хозяйства и агроинноваций
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев сегодня принял участие в работе VII совещания министров сельского хозяйства государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в работе заседания также приняли участие руководители ответственных министерств и ведомств Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана, а также руководство ШОС и представительства по Центральной Азии Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
Выступая с приветственным словом, Жамшид Ходжаев высоко оценил работу Секретариата ШОС по взаимодействию с ФАО) в рамках реализации Плана совместных действий между двумя организациями на 2020-2023 годы, а также выдвинул ряд конструктивных предложений, направленных на задействование «точек роста» и полное раскрытие потенциала в сфере сельского хозяйства в регионе. В частности, подчёркнута необходимость внедрения наукоемких технологий и инноваций, цифровизации, обмена накопленным опытом и знаниями, оказания всесторонней поддержки развитию приусадебных хозяйств и садоводства.
Предложено принять активные меры для популяризации и продвижения агроэкологического сельского хозяйства на пространстве ШОС, а также запуска совместно с ФАО крупных проектов по развитию агросектора.
Отмечена перспективность принятия комплексной программы по развитию агротуризма, активного обмена опытом в данной сфере, а также организации регулярных совместных международных фестивалей.
В части подготовки кадров – приоритетном для всех стран региона направлении – подчеркнута необходимость наладить тесное взаимодействие между высшими учебными заведениями, специализирующимися на аграрном деле. Речь о развитии партнерства по технологической части, взаимных инвестициях в научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, подготовку кадров и создание необходимой инфраструктуры. В качестве первого шага к реализации инициативы страны-участницы ШОС были приглашены установить сотрудничество с Международным сельскохозяйственным университетом, который совсем недавно был открыт в Ташкенте.
По итогам встречи удалось провести обмен мнениями по широкой повестке вопросов взаимодействия в аграрной сфере. Также был одобрен проект Концепции взаимодействия государств-членов ШОС в сфере «умного» сельского хозяйства и агроинноваций, открывающей большие перспективы укрепления продовольственной безопасности во всем регионе.