ShHTga aʼzo davlatlar Milliy koordinatorlari kuzatuvchi davlat yoki tashkilotning muloqot bo‘yicha hamkori maqomini olish bo‘yicha arizalarni muhokama qildi
Kecha poytaxtimizda ShHTga aʼzo davlatlar Milliy koordinatorlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi o‘z ishini yakunladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, 14-17 iyun kunlari bo‘lib o‘tgan yig‘ilish kun tartibi markazida ShHTga aʼzo davlatlar rahbarlari kengashi, Hukumat rahbarlari (Bosh vazirlar) kengashi va Tashqi ishlar vazirlari kengashi hamda joriy yilda bo‘lib o‘tadigan sohaviy vazirlik va idoralar rahbarlari yig‘ilishlariga tayyorgarlik ko‘rish masalalari bo‘ldi.
Joriy yilning sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan ShHT Davlat rahbarlari sammiti yig‘ilishida taqdim etilishi kutilayotgan hujjatlar loyihalarini muvofiqlashtirish davom ettirildi.
Boshqa xalqaro va mintaqaviy birlashmalar bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, bir qator davlatlarning SHHTning kuzatuvchi-davlati yoki muloqot bo‘yicha sherik maqomini olishga doir arizalari muhokama qilindi.

Национальные координаторы государств-членов ШОС обсудили заявки на получение статуса государства-наблюдателя или партнера организации по диалогу
Вчера столице Узбекистана завершило свою работу очередное заседание Совета национальных координаторов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (СНК ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В центре повестки дня заседания, которое проходило 14-17 июня, стоял ход подготовки к предстоящим заседаниям Совета глав государств, Совета глав правительств (премьер-министров) и Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС, а также к Совещаниям руководителей отраслевых министерств и ведомств.
Продолжено согласование проектов документов, которые предполагается представить в сентябре на заседание Совета глав государств ШОС в Самарканде.
Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с другими международными и региональными объединениями, а также заявки ряда государств на получение статуса государства-наблюдателя или партнера ШОС по диалогу.
Рассмотрены также вопросы текущей деятельности ШОС.
17 июня национальные координаторы приняли участие в международной конференции на тему «ШОС: от Центральной Азии к Евразии», приуроченной к 20-летию подписания Хартии ШОС, организованной Международным институтом Центральной Азии.