Vladimir Norov: O‘zbekiston ShHTga raisligining eng faol bosqichida
O‘zbekistonning ShHTga raisligi davrida bugungi kunga qadar 40 dan ziyod tadbirlar o‘tkazildi, faqat may oyining o‘zida vazirlar darajasida 9 ta uchrashuv bo‘lib o‘tadi, dedi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov SHHT Bosh kotibi Chjan Min ishtirokida bugun o‘tkazilgan matbuot anjumani chog‘ida, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
-Amalda har bir ekspert yig‘ilishlari va vazirlar yig‘ilishlarining ishi Samarqand sammitining asosli mazmuniga qaratilgan, - deb taʼkidladi tashqi ishlar vaziri. - Ularda davlat rahbarlari tomonidan ko‘rib chiqish uchun taqdim etiladigan hujjatlar muhokama qilindi. Sammitning asosiy hujjati - aʼzo davlatlar rahbarlarining Samarqand deklaratsiyasi loyihasi ishlab chiqildi.
Deklaratsiyada Markaziy Osiyo ShHTning o‘zagi ekani alohida taʼkidlangani holda Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqada tinchlik-farovonlik, barqaror taraqqiyot, o‘zaro ishonch va do‘stlik makonini shakllantirishga qaratilgan saʼy-harakatlari qo‘llab-quvvatlanadi, dedi V.Norov.

Владимир Норов: Узбекистан находится на самой активной фазе председательства в ШОС
На сегодняшний день проведено более 40 мероприятий, только в мае состоится 9 встреч на министерском уровне, заявил сегодня на совместной с генсеком ШОС Чжан Мином пресс-конференции исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Практически работа каждого экспертного заседания и министерской встречи направлена на содержательное наполнение Самаркандского саммита, - подчеркнул глава МИД. - На них рассматриваются документы, которые будут вноситься на рассмотрение глав государств. Разработан основной документ Саммита - проект Самаркандской декларации глав государств-членов».
В декларации отдельно подчеркивается, что Центральная Азия является ядром ШОС, поддерживаются усилия стран центральноазиатских государств, направленные на обеспечение процветания и мира, устойчивого развития и формирования пространства доверия и дружбы в регионе, отметил Владимир Норов.
По его словам, на сегодняшний день почти половина документов, включенных в Перечень документов саммита, уже согласованы на экспертном уровне и одобрены профильными министерскими встречами.