Tanzila Norboyeva: Xalq diplomatiyasi forumi SHHT doirasidagi ezgu maqsad va vazifalarni amalga oshirish uchun noyob imkoniyatdir
Bugun poytaxtimizda boshlangan Shanxay Hamkorlik Tashkilotining Xalq diplomatiyasi forumida ma’ruza bilan ishtirok etgan Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva xalq diplomatiyasining keng vositalaridan samarali foydalanish yuzasidan fikr almashish nuqtai nazaridan ushbu anjuman muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
-Biz mamlakatlarimiz kelajagi bo‘lgan barcha yoshlar bilan astoydil ishlashimiz kerak, - dedi Senat raisi. - Intellektual va ma’naviy barkamol, tashabbuskor hamda qiyinchiliklarni yengib o‘tishga tayyor yoshlar barqaror taraqqiyotning ishonchli yetakchisi, yangi g‘oyalar va ijodiy yechimlarning ishlab chiqaruvchisi bo‘lishi kerak.
SHHT makonidagi yoshlar mamlakatlarimizning rivojlangan va barqaror kelajagini yaratishga xizmat qiladigan ijodiy va innovatsion g‘oyalarni amalga oshirish uchun barcha imkoniyatlarga ega.
Bizning tashkilotimiz gender tengligi va barqaror rivojlanish maqsadlarini ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish, barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash uchun ayollarning yetakchilik salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirmog‘i lozim.
Bundan tashqari, madaniyat, ta’lim, ilmiy tadqiqotlar, sport, ommaviy axborot vositalari, turizm, ilm-fan, sog‘liqni saqlash va atrof muhitini muhofaza qilish sohalaridagi aloqalarni faollashtirish SHHT doirasidagi ko‘p tarmoqli hamkorlikni boyitishga xizmat qiladi.
Ilmiy-ijodiy doiralar, jamoat tashkilotlari, birodar shaharlar o‘rtasida bevosita aloqalarning yo‘lga qo‘yilishi, shubhasiz, mamlakatlarimiz xalqlarini yanada yaqinlashtirmoqda.

Танзила Нарбаева: Форум представляет собой уникальную возможность для реализации благородных целей и задач в ШОС
В ходе проходящего сегодня Форума народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева отметила важность сегодняшнего Форума для обмена мнениями по эффективному использованию широкого набора инструментов народной дипломатии, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
«Нам следует усердно работать с нашей молодёжью, которая является будущим всех наших стран, - сказала глава верхней палаты. - Интеллектуально и духовно развитая, инициативная и готовая преодолеть вызовы молодежь должна быть надежным драйвером устойчивого прогресса, генератором новых идей и креативных решений.
ШОС располагает всеми возможностями, чтобы послужить необходимой платформой для молодёжи наших стран для реализации креативных и инновационных идей во благо развитого и стабильного будущего наших стран.
Нашей организации и далее необходимо расширять взаимодействие в вопросах обеспечения гендерного равенства и развития лидерского потенциала женщин для обеспечения целей устойчивого развития, борьбы с бедностью, укрепления стабильности и безопасности.
Активизация контактов в сфере культуры, образования, академических исследований, спорта, медиа, туризма, науки, здравоохранения и охраны окружающей среды призвана обогащению многопрофильного сотрудничества в рамках ШОС.
Дальнейшему сближению народов наших стран, непременно, послужит установление прямых контактов между научными и творческими кругами, общественными организациями, городами-побратимами.
Сегодняшний Форум представляет собой уникальную возможность для обмена мнениями по эффективному использованию широкого набора инструментов народной дипломатии для реализации благородных целей и задач в вышеперечисленных направлениях».