Joriy yilning 20-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston raisligi ostida ShHTga a’zo davlatlarning narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish vakolatiga ega bo‘lgan vakolatli organlari rahbarlarining yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda ShHT Kotibiyati vakillari ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Xayrullayevich Narzullayev va ShHT Bosh kotibi Chjan Min tomonidan tadbir ochib berildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan ShHTga a’zo davlatlarda mavjud narkovaziyat yuzasidan fikr almashildi hamda giyohvandlikka qarshi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilindi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining uchta asosiy Konvensiyalariga tayanib hamda sohada markaziy muvofiqlashtiruvchi rolga ega BMTning giyohvandlik vositalari bo‘yicha komissiyasi shafe’ligida giyohvand moddalarni nazorat qilish xalqaro tizimini saqlash va mustahkamlashga sodiq ekanligi ma’lum qilindi.
Delegatsiyalar rahbarlari ShHTning narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurash bo‘yicha fundamental hujjatlari hamda 2018-2023 yillarda ShHTga a’zo davlatlarning giyohvandlikka qarshi kurashish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha harakatlar dasturi bandlarini amalga oshirish bo‘yicha Ish rejasini (2021-2023 yillar) to‘liq amalga oshirish doirasida samarali hamkorlikni yanada rivojlantirish tarafdori ekanliklarini bildirdi.
Giyohvandlik moddalarning noqonuniy aylanishi bilan bog‘liq global muammo, eng avvalo, mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka jiddiy tahdid solib kelayotgan omillardan - Afg‘oniston va “Oltin yarim oy” mintaqalarida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni noqonuniy ishlab chiqarishning keskin o‘sib borishi yuzasidan xavotir bildirildi.
Sintetik giyohvandlik vositalari va yangi turdagi psixofaol moddalarning tez sur’atlarda tarqalishi va ularning suiiste’moli, shuningdek, giyohvandlik vositalari ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan kimyoviy moddalarning noqonuniy aylanishining kuchayishi mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solayotgani alohida ta’kidlandi.
Milliy, mintaqaviy va global darajada xavfsizlikka salbiy ta’sir etuvchi omillardan – narkotiklarning noqonuniy aylanishi va giyohvandlik vositalaridan olingan daromadlarni legallashtirishda zamonaviy axborot-telekommunikatsiya texnologiyalari va elektron moliya tizimlaridan foydalanishga qarshi kurashishning muhimligi qayd etildi.
Delegatsiyalar rahbarlari tomonidan Janubiy va Markaziy Osiyo mintaqalarining tarixiy jihatdan yaqinligi, shu bilan birga Afg‘onistondan kelib chiquvchi narkotahdidlarga qarshi kurashish masalalarida ShHT bilan hamkorlikni rivojlantirishning dolzarbligidan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan Janubiy va Markaziy Osiyo mamlakatlarini o‘z ichiga qamrab oluvchi birgalikdagi Harakatlar rejasini ishlab chiqish tashabbusi dolzarb va muhim ekani e’tirof etildi.
Tomonlar giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashda umumiy yondashuvlar va hamkorlikni ilgari surish, shuningdek, BMT va boshqa giyohvandlikka qarshi kurashishga yo‘naltirilgan xalqaro maydonlarda giyohvand moddalar ustidan nazorat o‘rnatishning xalqaro tizimini saqlab qolish va mustahkamlash istagida ekanliklarini tasdiqladilar.

Информационное сообщение по итогам двенадцатого Совещания руководителей компетентных органов государств-членов ШОС, наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков
20 апреля 2022 года в городе Ташкенте под председательством узбекской стороны состоялось двенадцатое Совещание руководителей компетентных органов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков (далее – Совещание), в котором также приняли участие представители Секретариата ШОС.
С приветственным словом выступили директор Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете министров Республики Узбекистан Нарзуллаев Олим Хайруллаевич и Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин.
В Совещании приняли участие делегации государств-членов во главе с Сатья Нараян Прадхан от Бюро по контролю за наркотиками Республики Индии, Мухаметкалиевым Аскаром Муратовичем от Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Лян Юнь от Министерства общественной безопасности Китайской Народной Республики, Турусбековым Нурланом Кемельевичем от Министерства внутренних дел Кыргызской Республики, Минхас Мухаммад Рашид от Министерства по контролю над наркотическими средствами Исламской Республики Пакистан, Смуровым Кириллом Валерьевичем от Министерства внутренних дел Российской Федерации, Рахимзода Рахмонали Хамро от Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан.
Участники Совещания обменялись мнениями о наркоситуации в государствах-членах ШОС и обсудили перспективы развития антинаркотического взаимодействия.
Выражена приверженность линии на сохранение и укрепление международной системы контроля над наркотиками, основанной на трех базовых конвенциях ООН, при ее центральной координирующей роли и директивного органа в этой области – Комиссии ООН по наркотическим средствам.
Главы делегаций выступили за дальнейшее наращивание эффективного взаимодействия в рамках основополагающих документов ШОС в деле борьбы с незаконным оборотом наркотиков и полноформатного исполнения Рабочего плана (2021-2023 гг.) по реализации пунктов Программы действий по выполнению антинаркотической стратегии государств-членов ШОС на 2018-2023 годы.
Выражена озабоченность мировой проблемой распространения наркотиков, прежде всего, неуклонным ростом незаконного производства наркотических средств и психотропных веществ в Афганистане и зоне «Золотого полумесяца», представляющим собой серьезную угрозу региональной и международной безопасности.
Подчеркнуто, что серьезную угрозу региональной безопасности и стабильности представляют стремительное распространение синтетических наркотиков и новых психоактивных веществ и злоупотребление ими, а также рост поступления в незаконный оборот химических веществ, используемых при производстве наркотиков.
Обозначена важность противодействия использованию современных информационно-телекоммуникационных технологий и электронных финансовых систем в незаконном обороте наркотиков и отмывании наркодоходов, которые оказывают негативное воздействие на национальную, региональную и глобальную безопасность.
Главы делегаций отметили своевременность и востребованность инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева о разработке Совместного антинаркотического плана действий, охватывающего страны Южной и Центральной Азии, с учетом исторической близости данных регионов и актуальности расширения сотрудничества с ШОС, в том числе в части, касающейся противодействия наркоугрозе из Афганистана.
Стороны подтвердили намерение дальнейшего продвижения общих подходов и сотрудничества в противодействии незаконному обороту наркотиков, а также сохранения и укрепления действующей международной системы контроля над наркотиками в ООН и на других антинаркотических площадках.
Проведению двенадцатого Совещания руководителей компетентных органов предшествовало Совещание старших должностных лиц антинаркотических ведомств государств-членов ШОС и заседания четырех профильных рабочих групп экспертов.