O‘zbekiston hamkorlarni giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z vaqtida va samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqish uchun xalqaro hamjamiyat bilan birgalikda ishlashga chaqirdi
Poytaxtimizda bo‘lib o‘tayotgan Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (SHHT) aʼzo davlatlar giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha vakolatli organlari rahbarlarining 12-majlisida giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z vaqtida va samarali chora-tadbirlar ishlab chiqish taklifi bildirildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Majlisda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Narzullayev quyidagilarni alohida taʼkidladi:
«Rivojlanayotgan giyohvanlik moddalarining aylanishi holatini tahlil qilish natijalariga ko‘ra, Afg‘onistonda giyohvand moddalar ishlab chiqarishning barqaror o‘sishi natijasida ushbu mamlakatdan mintaqa davlatlariga keng ko‘lamli giyohvand moddalar kontrabandasining xavfi ortib bormoqda.
Markaziy Osiyoda geroin bilan bog‘liq jinoiy harakatlarning oldini olish sezilarli darajada oshdi. Bu esa 2021 yilda giyohvand moddalar savdosi ko‘payganidan dalolat beradi. Shu bilan birga, Afg‘oniston afyun ishlab chiqarishda yetakchi o‘rinni saqlab qolmoqda».
Markaz direktori taʼkidlaganidek, mamlakatda va Markaziy Osiyo mintaqasida giyohvandlik holatining rivojlanish tendensiyalarini hisobga olgan holda, O‘zbekiston hukumati giyohvand moddalar tahdidiga qarshi kurashish masalalariga alohida eʼtibor qaratmoqda. U shuningdek, majlis ishtirokchilarini xalqaro hamjamiyat bilan birgalikda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z vaqtida va samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqishga chaqirdi.

Узбекистан призвал партнеров совместно с мировым сообществом выработать своевременные и эффективные меры по борьбе с наркотрафиком
В ходе открывшегося сегодня в столице Узбекистана 12-го Совещания руководителей компетентных органов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков озвучено предложение по выработке своевременных и эффективных мер по борьбе с наркотрафиком, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
Выступая на совещании, директор Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Узбекистана (НИАЦКН) Олим Нарзуллаев подчеркнул:
«По итогам анализа складывающейся наркоситуации можно отметить, что:
- на фоне стабильного и неуклонного роста наркопроизводства в Афганистане повышается угроза масштабной контрабанды наркотиков из Афганистана в государства региона.
- значительное увеличение изъятий героина в Центральной Азии, восстановление наркопреступности после локдауна являются свидетельством роста незаконного оборота наркотиков в 2021 году. При этом Афганистан в ближайшие годы сохраняет лидирующую роль в производстве опиатов».
С учетом тенденций развития наркоситуации в стране и регионе Центральной Азии Правительством Узбекистана уделяется особое внимание вопросам противодействия наркоугрозе, отметил директор НИАЦКН. Он призвал участников совещания совместно с мировым сообществом выработать своевременные и эффективные меры по борьбе с наркотрафиком.