Bugun ertalab Toshkentda O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) raisligi doirasida tashkilotga aʼzo davlatlar Xavfsizlik kengashlari kotiblarining 17-uchrashuvi o‘z ishini boshladi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda aʼzo davlatlar va kuzatuvchi davlatlar Xavfsizlik kengashlari kotiblari, shuningdek, ShHT mintaqaviy aksilterror tuzilmasi kotibiyati va Ijroiya qo‘mitasining vakillari ishtirok etmoqda.
Kun tartibiga muvofiq, xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash, jumladan, terrorizm, ekstremizm, qurol va giyohvand moddalarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashish hamda axborot xavfsizligini taʼminlash masalalari ko‘rib chiqiladi.
ShHT Xavfsizlik kengashlari kotiblarining uchrashuvi 2004 yildan buyon o‘tkazib kelinmoqda va ko‘p tomonlama hamkorlikning muvofiqlashtiruvchi-maslahat mexanizmi hisoblanadi. Birinchi uchrashuv 2004 yil 4 iyun kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan edi.
Eslatib o‘tamiz, ShHTga aʼzo davlatlar Xavfsizlik kengashlari kotiblarining 16-yig‘ilishi 2021 yil 23 iyun kuni Dushanbe shahrida (Tojikiston) bo‘lib o‘tgandi.

В Ташкенте началась 17-я Встреча секретарей Советов безопасности государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
Сегодня утром в Ташкенте в рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) начало свою работу 17-я Встреча секретарей Советов безопасности (ВССБ) государств-членов организации.
Во встрече принимают участие секретари Советов безопасности государств-членов и государств-наблюдателей, а также представители Секретариата и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены вопросы обеспечения международной и региональной безопасности, в том числе противодействия терроризму, экстремизму, незаконному обороту оружия и наркотиков, а также обеспечения информационной безопасности.
ВССБ ШОС проводятся с 2004 года и являются координационно-консультативным механизмом многостороннего взаимодействия. Первая встреча состоялась 4 июня 2004 года в Ташкенте.
Напомним, 16-я Встреча секретарей Советов безопасности государств-членов ШОС состоялась 23 июня 2021 года в городе Душанбе (Таджикистан).