2022-yil 11-mart kuni Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar va Eron Islom Respublikasi vakolatli vakillarining maslahatlashuvlari yakunlari bo‘yicha Protokolni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Hujjatda Eron tomonining ShHTga a’zo davlat maqomini olish bo‘yicha majburiyatlari to‘g‘risidagi Memorandum loyihasi ma’qullandi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vladimir Norov, ShHTning doimiy faoliyat yurituvchi tuzilmalari rahbarlari, a’zo davlatlarning milliy koordinatorlari, shuningdek, Xitoy va Eronning Toshkentdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari hamda xodimlari ishtirok etdi.
Protokolning imzolanishi o‘tgan yili ShHTning Dushanbe sammitida sakkiz davlat rahbarlarining Eronni Tashkilotga a’zolikka qabul qilish tartibini boshlash to‘g‘risidagi qarorini ro‘yobga chiqarish yo‘lida muhim amaliy qadam bo‘ldi.
Hujjat Eron tomoni a’zo bo‘lganidan keyin ShHT Xartiyasi, xalqaro shartnomalar va Tashkilot doirasida qabul qilingan hujjatlarning maqsad va tamoyillariga rioya qilish, a’zo davlatlar bilan do‘stona va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish hamda ShHTning xalqaro va mintaqaviy masalalardagi nufuzini oshirishga o‘z hissasini qo‘shishga tayyorligidan dalolat beradi.
Mazkur jarayonning navbatdagi bosqichi joriy yilning sentabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT sammiti doirasida Majburiyatlar to‘g‘risidagi memorandumni imzolash va ushbu majburiyatlarni bajarish bo‘ladi. Shundan so‘ng tashkilotga a’zo davlatlar rahbarlari Eronga ShHTga a’zo davlat maqomini berish masalasini ko‘rib chiqadi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vladimir Norov o‘z nutqida Eron 2005-yildan buyon kuzatuvchi davlat sifatida ShHT faoliyatida ishtirok etib kelayotganiga e’tibor qaratdi. Mamlakat mintaqaviy xavfsizlik masalalari bo‘yicha asosiy organlar yig‘ilishlarida va maslahatlashuvlarda muntazam ishtirok etadi. Xususan, Eron Islom Respublikasining vakolatli tuzilmalari ShHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi bilan amaliy aloqalarni o‘rnatgan va olib bormoqda.
“Eron kabi davlatning ShHTga kirishi Tashkilotning “geografik mas’uliyat” hududini kengaytiradi, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochadi. Tashkilotimiz Yevroosiyo makonida keng transkontinental hamkorlik sari ishonch bilan bormoqda. Bu, shubhasiz, mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb masalalarga yangicha qarash imkonini beradi”, — dedi O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari V.Norov.
Marosimda videokonferensaloqa shaklida ishtirok etgan ShHT Bosh kotibi Chjan Ming ushbu tadbirni tashkil etgani uchun ShHTga raislik qilayotgan O‘zbekiston tomoniga, Eronni ShHTga a’zolikka qabul qilishga qaratilgan kelishuv hujjatlari bo‘yicha tizimli muvofiqlashtirilgan ishlar uchun barcha tomonlarga minnatdorlik bildirdi.
Maslahatlashuvlarda so‘zga chiqqan delegatsiyalar O‘zbekiston tomonining ShHTga raislik doirasidagi sa’y-harakatlarini, jumladan, Tashkilotning xalqaro roli va nufuzini yanada mustahkamlash yo‘lidagi ishlarini ijobiy ta’kidladilar.

В Ташкенте согласован алгоритм вступления Ирана в ШОС
11 марта 2022 года в г.Ташкенте состоялась Церемония подписания Протокола по итогам консультаций уполномоченных представителей государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и Исламской Республики Иран. Документом одобрен проект Меморандума об обязательствах иранской стороны в целях получения статуса государства-члена ШОС.
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, руководители постоянно действующих органов ШОС, национальные координаторы государств-членов, а также главы и представители дипмиссий КНР и Ирана в г.Ташкенте.
Подписание Протокола стало практическим шагом по реализации принятого в прошлом году лидерами восьми государств на Душанбинском саммите ШОС решения о начале процедуры приема Ирана в члены Организации.
Документ свидетельствует о готовности иранской стороны после приобретения членства соблюдать цели и принципы Хартии ШОС, международные договоры и документы, принятые в рамках Организации, вносить вклад в развитие отношений дружбы и взаимовыгодного сотрудничества с государствами-членами, повышение авторитета ШОС в международных и региональных делах.
Следующим этапом данного процесса будет подписание на полях предстоящего сентябре текущего года в г.Самарканде саммита ШОС Меморандума об обязательствах и выполнение этих обязательств. После этого главы государств-членов рассмотрят вопрос о предоставлении Ирану статуса государства-члена ШОС.
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в своем выступлении обратил внимание на тот факт, что Иран с 2005 года в качестве государства-наблюдателя принимает активное участие в деятельности ШОС. Страна на регулярной основе участвует в заседаниях основных органов и консультациях по вопросам региональной безопасности. В частности, компетентными структурами ИРИ установлены и поддерживаются рабочие контакты с Региональной антитеррористической структурой ШОС.
«Вступление такого государства, как Иран, расширяет зону «географической ответственности» ШОС, открывает новые перспективы для развития регионального взаимодействия. Наша Организация уверенно двигается на пути к широкому трансконтинентальному сотрудничеству на обширном евразийском пространстве. Это, несомненно, позволит по-новому взглянуть на актуальные вопросы региональной и глобальной повестки дня», - заявил замглавы МИД Узбекистана В.Норов.
Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, участвовавший в церемонии в формате видеоконференции, выразил признательность председательствующей в ШОС узбекской стороне за организацию данного мероприятия и всем сторонам за слаженную работу по согласованию документов, нацеленных на принятие Ирана в ряды ШОС.
Выступившие на консультациях делегации в позитивном ключе отметили предпринимаемые узбекской стороной усилия в рамках председательства в ШОС, в том числе в части дальнейшего укрепления международной роли и авторитета Организации.