O‘zbekiston Milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov: Barcha aʼzo davlatlar rahbarlari ShHTning bo‘lajak sammiti ishida ishtirok etishini tasdiqladilar
Bugun TIVda bo‘lib o‘tgan brifingda jurnalistlar savollariga javob berar ekan, O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) bo‘yicha milliy koordinatori Rahmatulla Nurimbetov ShHTga aʼzo barcha davlat rahbarlari bo‘lajak Davlat rahbarlari kengashining Samarqand sammiti ishida ishtirok etishini tasdiqlaganini taʼkidladi.
“Shuningdek, ShHT huzuridagi kuzatuvchi-davlatlar – Belarus, Eron va Mo‘g‘uliston rahbarlarining ishtirok etishi tasdiqlandi, - dedi Rahmatulla Nurimbetov. – Tashkilot sammitlarga raislik qilayotgan davlat mehmonlarini taklif etish amaliyotini ishlab chiqqan. Shulardan kelib chiqib, ShHT Davlat rahbarlari kengashining Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan majlisi ko‘lamini inobatga olgan holda sammitda O‘zbekiston tomonidan mehmon sifatida taklif etilgan qator davlatlar rahbarlari ishtirok etishi kutilmoqda. Ular orasida, masalan, Turkiya va Turkmaniston Prezidentlari bor. Sammitda O‘zbekiston va ShHTga aʼzo boshqa davlatlarning yaqin hamkori bo‘lgan qator mamlakatlar ham ishtirok etishga qiziqish bildirmoqda.
Samarqand sammitiga taklif etilgan mehmonlar doirasi ayni paytda tashkilotga aʼzo boshqa davlatlar bilan birgalikda ichki tartib-qoidalar asosida o‘rganilmoqda.
Bundan tashqari, sammitda ShHT rasmiy aloqalarni o‘rnatgan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, xususan, BMT, ESKATO, YUNESKO, MDH, KXSHT, YEOII, OHICHK, IHT hamda Arab davlatlari ligasi rahbarlari ishtirok etish istagini bildirgan.
Umuman olganda, sammitda 15 ga yaqin davlat va 10 ta xalqaro tashkilot rahbarlari ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammitiga Suriya Prezidentini taklif qilish masalasi ko‘tarilmaganini alohida qayd etmoqchiman. Ayrim xorijiy axborot resurslari tomonidan tarqatilayotgan ushbu mavzudagi xabarlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi”.

Нацкоординатор Узбекистана: Рахматулла Нуримбетов: Лидеры всех государств-членов подтвердили свое очное участие в работе предстоящем Саммите ШОС
Отвечая сегодня на брифинге на вопросы журналистов, национальный координатор Узбекистана по делам Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Рахматулла Нуримбетов отметил, что на сегодняшний день лидеры всех государств-членов ШОС подтвердили свое очное участие в работе предстоящего в Самарканде заседания Совета глав государств.
«Имеются также подтверждения очного участия глав стран-наблюдателей при ШОС – Беларуси, Ирана и Монголии, - сказал Рахматулла Нуримбетов. - В рамках нашей организации сложилась практика приглашения на саммиты гостей председательствующей страны. Исходя из этого и принимая во внимание масштаб предстоящего заседания Совета глав государств ШОС в городе Самарканде, на саммите ожидается участие лидеров ряда государств, приглашенных в качестве гостей узбекской стороны. Среди них, например, президенты Турции и Туркменистана. Интерес к участию в саммите проявляют и ряд других стран, которые являются близкими партнёрами Узбекистана и других государств-членов ШОС.
Круг приглашаемых на Самаркандский саммит гостей в настоящее время изучается вместе с другими государствами-членами нашей организации, чего требует внутренние правила.
Помимо этого, в саммите также примут участие руководители международных и региональных организаций, с которым ШОС установила официальные контакты, в частности ООН, ЭСКАТО, ЮНЕСКО, СНГ, ОДКБ, ЕАЭС, СВМДА и ОЭС и ЛАГ.
Итого в саммите планируется участие глав порядка 15 государств и руководителей 10 международных организаций.
Хочу отдельно отметить, что вопрос приглашения президента Сирии на Самаркандский саммит в рамках ШОС не поднимался. Распространяемые некоторыми зарубежными информационными ресурсами сообщения на данную тему не соответствуют действительности».