O‘zbekiston Oliy sudi raisi Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Oliy sudlari raislarining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etadi
Bugun Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) aʼzo davlatlar Oliy sudlari raislarining 17-yig‘ilishi Tojikiston raisligida Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tadi.
Unda Hindiston, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Pokiston, Rossiya, Tojikiston, O‘zbekiston Oliy sudlari raislari va sudyalari, kuzatuvchi davlatlar - Belarus, Eron, Mo‘g‘uliston Oliy sudlari raislari va sudyalari, shuningdek, ShHT Bosh kotibi Chjan Min hamda ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etadi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Oliy sud raisi Baxtiyor Islomov rahbarlik qilmoqda.
Bo‘lajak tadbir davomida jismoniy va yuridik shaxslarning bankrotligi to‘g‘risidagi nizolarni ko‘rib chiqishda milliy qonunchilikni qo‘llash amaliyoti, farzandlikka olish holatlarini ko‘rib chiqish xususiyatlari bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish rejalashtirilgan. Kiberjinoyatchilik holatlari bo‘yicha tajriba almashish ham yig‘ilishning kun tartibidan joy olgan. Bundan tashqari, sud jarayonlarida sunʼiy intellekt va robototexnika bilan bog‘liq masalalarni ko‘rib chiqish ham ko‘zda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz: ShHTga aʼzo davlatlar Oliy sudlari raislarining 16-yig‘ilishi 2021 yil 24 sentyabr kuni Qirg‘iziston tomoni raisligida videokonferensiya aloqasi vositasida bo‘lib o‘tgan edi.

Председатель Верховного суда Узбекистана примет участие в работе очередного совещание председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
Сегодня под председательством Таджикистана в городе Душанбе состоится 17-е совещание председателей Верховных судов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В совещании примут участие председатели и судьи Верховных судов Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана, Узбекистана, председатели и судьи Верховных судов стран-наблюдателей – Беларуси, Ирана, Монголии, а также генеральный секретарь ШОС Чжан Мин и представители Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Делегацию Узбекистана возглавляет председатель Верховного суда Бахтиёр Исламов.
В ходе предстоящего мероприятия планируется обсуждение вопросов, связанных с практикой применения национального законодательства при рассмотрении споров о банкротстве физических и юридических лиц, особенностями рассмотрения дел об усыновлении (удочерении). Обмен опытом по делам о киберпреступлениях также включён в повестку дня совещания. Кроме того предусмотрено рассмотрение вопросов, касающихся искусственного интеллекта и роботизации в судопроизводстве.
Напомним, что 16-е совещание председателей Верховных судов государств-членов ШОС состоялось 24 сентября 2021 года в формате видеоконференции под председательством кыргызской стороны.