Turizm va madaniy meros vazirligi tomonidan Samarqandda plenerning ikkinchi bosqichi boshlandi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri mamlakatimiz Turizm va madaniy meros vazirligi maʼlumotga tayangan holda.
ShHT mamlakatlari rassomlarining asarlarida Samarqand ruhi aks etadigan mazkur plener O‘zbekiston Prezidentining Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (ShHT ) sammitini yuqori saviyada o‘tkazishga doir topshirig‘iga muvofiq tashkil etildi.
8-avgust kuni Eron, Pokiston, Rossiya, Tojikiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va boshqa mamlakatlardan 28 nafar isteʼdodli rassom Samarqand shahriga kelishdi. Dastlab mo‘yqalam ustalari Qo‘qon, Marg‘ilon, Rishton, Samarqand va Shahrisabzning diqqatga sazovor joylari bilan tanishishdi.
Taʼkidlash kerakki, rassomlar 18-avgustgacha tarixiy obidalarda va "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universitetining ustaxonasida ishlashadi.
Plener ishtirokchilarining asosiy maqsadi o‘z asarlarida o‘zbek xalqining moddiy va maʼnaviy madaniyatini aks ettirishdir.

Начался второй этап пленэр-выставки «Дух Самарканда на полотнах художников стран ШОС»
Стартовал второй этап пленэр-выставки под девизом «Дух Самарканда в полотнах художников стран ШОС», сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на данные Министерства туризма и культурного наследия.
Пленэр был организован в рамках подготовки в предстоящему в сентябре саммиту Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В Самарканд прибыли 28 талантливых художников из Ирана, Пакистана, России, Таджикистана, Кыргызстана, Казахстана и других стран. В рамках культурной программы проходит знакомство участников с достопримечательностями Коканда, Маргилана, Риштана, Самарканда и Шахрисабза.
До 18 августа художники будут работать в исторических памятниках и мастерской Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь».
Основная цель участников пленэра – отразить в своих произведениях материальную и духовную культуру узбекского народа.