ITSV: Toshkentda O‘zbekiston raisligida Shanxay hamkorlik tashkiloti mamlakatlari hududlari rahbarlarining forumi o‘z ishini boshladi
Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) mamlakatlari hududlari rahbarlari forumi o‘z ishini boshladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan maʼlum qilinishicha, tadbir O‘zbekistonning ushbu Tashkilotga raislik qilishi doirasida o‘tkazilmoqda va shu bilan birga u bir qator ustuvor yo‘nalishlarda hududlararo hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha doimiy faoliyat yurituvchi muloqot maydonchasiga aylanishi kutilmoqda.
Kun tartibiga muvofiq, Forum vazirliklar va idoralar, hududlar rahbarlari hamda Rossiya, Xitoy, Hindiston, Pokiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston delegatsiyalari rahbarlari ishtirokidagi yalpi majlis bilan ochildi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarlik qildi. Forumdagi nutqida u ShHTga aʼzo davlatlar o‘rtasida ko‘p qirrali strategik hamkorlikni yana-da rivojlantirish muhimligini taʼkidlab, hozirgi tadbirning asosiy maqsadi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda hududlararo hamkorlikni har tomonlama chuqurlashtirishdan iborat ekanligini taʼkidladi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik nuqtai nazaridan qayd etilganidek, davom etayotgan pandemiyaga qaramay, O‘zbekistonning ShHTga aʼzo davlatlar bilan savdo aylanmasi 2021 yilda 24 foizga o‘sib, 20 milliard dollardan oshdi. 2022 yilning birinchi yarmida bu ko‘rsatkich qariyb 30 foizga ko‘payib, 12 milliard dollarni tashkil etdi. Ijobiy dinamikani saqlab qolish uchun Tashkilot doirasida 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan hududlararo savdoni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi ishlab chiqilmoqda. Joriy yilning kuzida oliy darajada imzolanishi kutilayotgan ushbu hujjat savdo to‘siqlarini bartaraf etish, texnik reglamentlarni birlashtirish, bojxona tartibotlarini raqamlashtirish, mahsulotlarning bozorlarga o‘zaro yetkazilishini osonlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni qamrab oladi, bu esa ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi hududlararo savdoni butunlay yangi bosqichga olib chiqadi.
Erishilgan natijalar va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish istiqbollari qayd etildi. Bu yo‘nalishda ham ijobiy dinamika kuzatilmoqda. So‘nggi bir necha yil ichida ShHTga aʼzo davlatlar kapitali ishtirokida O‘zbekistonda tashkil etilgan korxonalar soni 4 baravar ko‘payib 7,5 mingdan oshdi, 2021 yil oxirida Tashkilot mamlakatlaridan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 4,6 milliard dollarni tashkil qildi, bu esa ishbilarmonlar o‘rtasida bevosita hamkorlikni o‘rnatishga o‘zaro qiziqishning yuqoriligini anglatadi.
Samarqandda tashkil etilayotgan "O‘zbekiston – ShHT" sanoat zonasi Tashkilot doirasida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun samarali platforma bo‘lishi kutilmoqda. Sanoat zonasi imkoniyatlarini to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun uning hududida ShHT Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazini yaratish taklif qilindi. Markazning asosiy vazifasi sanoat, infratuzilmaviy, xom ashyo va inson resurslarini safarbar etishdan iborat bo‘ladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston tomonidan oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni faollashtirish, ekologik, sog‘lomlashtirish, ziyorat turizmi va boshqa sohalar bo‘yicha munosabatlarni kengaytirishga doir aniq takliflar ilgari surildi.
ShHTga aʼzo davlatlar delegatsiyalari rahbarlari o‘z maʼruzalarida O‘zbekistonning Tashkilotga samarali raislik qilayotganligini taʼkidladilar va hududlar o‘rtasidagi ushbu muloqot platformasi doirasida munosabatlarni yana-da kengaytirish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdilar.
Tadbir davomida panel sessiyalari ham tashkil qilindi. Mutaxassislar ochiq muloqotda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda hududlararo hamkorlikni kengaytirish yo‘llarini muhokama qildilar.
Forumning ikkinchi kunida davra suhbati tarzida biznes-forum, shuningdek, biznes tuzilmalari vakillari va rahbarlari o‘rtasida bir qator uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilishi kutilmoqda. Ushbu format ishbilarmonlarga aloqalarni o‘rnatish va hamkorlik istiqbollarini belgilab olish imkonini beradi.

МИВТ: В Ташкенте под председательством Узбекистана начал свою работу Форум глав регионов стран Шанхайской организации сотрудничества
Под председательством Узбекистана сегодня в городе Ташкенте начал свою работу Форум глав регионов стран Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), форум призван стать постоянно действующей диалоговой площадкой для углубления межрегионального взаимодействия по ряду приоритетных направлений.
Повестку форума открыло пленарное заседание, в котором приняли участие руководители министерств и ведомств, главы регионов и руководители делегаций из Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России и Таджикистана.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев. В своей речи на форуме он отметил важность дальнейшего развития многопланового стратегического сотрудничества между странами-участницами ШОС и подчеркнул основную цель нынешнего диалога – всестороннее углубление межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях.
В контексте торгово-экономического сотрудничества отмечалось, что несмотря на продолжающуюся пандемию, товарооборот Узбекистана с государствами-членами ШОС в 2021 году вырос на 24% и превысил 20 миллиардов долларов США. За первое полугодие 2022 года показатели увеличились почти на 30% - до 12 миллиардов долларов. Для сохранения положительной динамики ведется разработка Плана совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли в рамках организации на 2023-2025 годы. Документ, подписание которого ожидается на высшем уровне осенью текущего года, вбирает в себя мероприятия по устранению торговых барьеров, унификации технических регламентов, цифровизации таможенных процедур, облегчению взаимного доступа на рынки, что позволит вывести внутрирегиональную торговлю между странами ШОС на абсолютно новый уровень.
Отмечены достигнутые результаты и перспективы развития промышленной кооперации, где также наблюдается положительная динамика. Количество предприятий в Узбекистане с участием капитала стран-участниц ШОС за последние несколько лет выросло в 4 раза превысив отметку в 7,5 тысячи. Объём привлечённых инвестиций из стран организации по итогам 2021 года составил 4,6 миллиарда долларов, что говорит о наличии взаимного интереса к налаживанию совместного делового партнёрства.
Эффективной платформой для реализации новых совместных проектов в рамках организации призвана стать индустриальная зона «Узбекистан – ШОС», которая создаётся в Самарканде. Для полного раскрытия возможностей на территории индустриальной зоны предложено также создать Центр разработки инвестиционных проектов ШОС, главной задачей которого станет мобилизация промышленного, инфраструктурного, сырьевого и человеческого потенциала.
Кроме того, узбекской стороной выдвинуты конкретные предложения, касающиеся активизации кооперации в сфере продовольственной безопасности и сельского хозяйства, расширения партнёрства по направлениям экологического, оздоровительного, а также паломнического туризма и других вопросов.
Главы делегаций стран-участниц ШОС в выступлениях отметили плодотворное председательство Узбекистана в организации и высказали свое видение дальнейшего развития диалога в рамках данной диалоговой платформы между регионами.
Событие продолжилось панельными сессиями, где в открытом диалоге эксперты обсуждали пути расширения межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях.
На второй день Форума ожидается проведение бизнес-форума в формате «круглого стола», а также серии встреч и переговоров представителей и руководителей бизнес-структур. Такой формат позволит деловым людям обменяться контактами и определить реальные перспективы сотрудничества.