Vladimir Norov: O‘zbekiston yetakchisi ko‘p tomonlama o‘zaro hamkorlikni yana-da chuqurlashtirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni belgilab berdi
“Dunyo” AA muxbirining voqea joyidan xabar berishicha, Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashining (ShHT TIVK) yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha OAV vakillari uchun bo‘lib o‘tgan brifingda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov so‘zga chiqib quyidagilarni aytdi:
- Tashqi ishlar vazirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan qabul qilindi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari ShHT makonida umumiy xavf va tahdidlarga o‘z vaqtida va birgalikda javob berish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, do‘stlikni mustahkamlash va madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirish zarurligini taʼkidladi.
O‘zbekiston yetakchisi ko‘p tomonlama hamkorlikni yana-da chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi, ShHT kun tartibidagi dolzarb vazifalarga eʼtibor qaratgani barobarida ularning hal etilishi bo‘yicha aniq takliflarni bildirdi.

Владимир Норов: Лидер Узбекистана обозначил приоритетные направления по дальнейшему углублению многостороннего взаимодействия
По информации корреспондента ИА «Дунё» с места события, выступая на брифинге для представителей СМИ по итогам заседания Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сказал:
- Министры иностранных дел были приняты Президентом Республики Узбекистан, уважаемым Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым.
На встрече глава нашего государства подчеркнул необходимость своевременного и совместного реагирования на общие вызовы и угрозы, наращивания регионального экономического сотрудничества, укрепления дружбы и углубления культурно-гуманитарного взаимодействия на пространстве ШОС.
Лидер Узбекистана обозначил приоритетные направления по дальнейшему углублению многостороннего взаимодействия, обратил внимание на актуальные задачи, стоящие на повестке дня ШОС, и высказал конкретные предложения по их решению.