Vladimir Norov: Samarqand Deklaratsiyasida mamlakatlarimizning eng muhim mintaqaviy va global masalalar bo‘yicha hamjihatlikdagi nuqtai nazarlari aks etadi
ShHT TIVK yig‘ilishida so‘zga chiqqan O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov joriy yil sentyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT sammiti chog‘ida imzolanishi rejalashtirilgan hujjatlar haqidagi maʼlumotlarni o‘rtoqlashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
– Sammitning asosiy siyosiy hujjati - Samarqand Deklaratsiyasi loyihasida mamlakatlarimizning eng muhim mintaqaviy va global masalalar bo‘yicha konsolidatsiyalashgan pozitsiyalari aks ettirilgan. Hujjatda, shuningdek, amaliy hamkorlikni yana-da takomillashtirish, mintaqaviy barqarorlik, xavfsizlik va barqaror iqtisodiy rivojlanishni taʼminlash, transport aloqasini mustahkamlash, shuningdek, madaniy muloqotni chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma yondoshuvlar bayon etilgan.
ShHTga aʼzo davlatlar Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishining asosiy qismi Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani amalga oshirishning keng qamrovli rejasi, Transporti sohasidagi o‘zaro bog‘liqlik konsepsiyasi, Sanoat kooperatsiyasi dasturi, «ShHT yaxshi niyat elchisi» faxriy unvoni to‘g‘risida»gi nizom va boshqa muhim hujjatlarni boyitishga qaratilgan.

Владимир Норов: В Самаркандской декларации будут отражены консолидированные позиции наших стран к наиболее важным региональным и глобальным вопросам
По информации корреспондента ИА «Дунё» с места события, выступая на заседании СМИД ШОС, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов рассказал о документах, планируемых к подписанию в ходе предстоящего в сентябре Саммита ШОС в Самарканде:
- В проекте главного политического документа Саммита – Самаркандской декларации – отражены консолидированные позиции наших стран к наиболее важным региональным и глобальным вопросам. Обозначены совместные подходы к дальнейшему совершенствованию практического сотрудничества, обеспечению региональной стабильности, безопасности и устойчивого экономического развития, усилению транспортной взаимосвязанности, а также углублению культурного диалога.
Содержательную часть заседания Совета глав государств призваны обогатить такие важные документы, как Комплексный план по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве, Концепция транспортной взаимосвязанности, Программа промышленной кооперации, Положение о почетном звании «Посол доброй воли ШОС» и другие.