Vladimir Norov: Biz Samarqand sammitini yuzma-yuz uchrashuv shaklida o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rayapmiz
Bugun Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashi o‘z ishini boshladi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Unda ShHTga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari va tashkilotning doimiy faoliyat yurituvchi organlari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Tadbirni O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov ochib berdi. U o‘z hamkasblariga 15-16 sentyabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT Davlat rahbarlari kengashining asosiy yig‘ilishiga tayyorgarlik haqida maʼlumot berdi.
- Aʼzo davlatlar rahbarlari, kuzatuvchilar - Belarus, Eron, Mo‘g‘uliston, shuningdek, Turkmaniston Prezidentlari yig‘ilishda mehmon sifatida ishtirok etishlarini tasdiqladilar.
Shuningdek, BMT Bosh kotibining siyosiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari va ASEAN, ESKATO, OHICHK, MDH, KXSHT, YEOII hamda IHT ijroiya organlari rahbarlarining tasdiqlari qabul qilindi.
Sammitni mintaqaviy va global kun tartibining dolzarb masalalari, ayniqsa, dolzarb xalqaro tendensiyalarni hisobga olgan holda rahbarlarimiz o‘rtasida o‘zaro fikr almashishni tashkil etishga imkon beradigan yuzma-yuz uchrashuv shaklda o‘tkazishga qatʼiy qaror qildik.

Владимир Норов: Мы настроены на проведение Саммита в очном формате
В Ташкенте начал свою работу Совет министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (СМИД ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В нем принимают участие главы внешнеполитических ведомств государств-членов ШОС и руководители постоянно действующих органов организации.
Открыл мероприятие исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов. Он проинформировал коллег о ходе подготовки главного мероприятия – заседания Совета глав государств ШОС в Самарканде 15-16 сентября:
- Участие в заседании СГГ подтвердили лидеры государств-членов, наблюдателей – Беларуси, Ирана, Монголии, а также президент Туркменистана – в качестве гостя.
Также получены подтверждения заместителя Генерального секретаря ООН по политическим вопросам и руководителей исполнительных органов АСЕАН, ЭСКАТО, СВМДА, СНГ, ОДКБ, ЕАЭС и ОЭС.
Мы настроены на проведение Саммита в очном формате, что позволит организовать доверительный обмен мнениями между нашими лидерами по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки, особенно с учетом текущих международных тенденций.