Xitoy tomoni O‘zbekistonning ShHTga raisligi va uning doirasida o‘tkazilayotgan tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi
Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugun Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashi majlisida ishtirok etish uchun mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Xitoy Davlat kengashi aʼzosi, tashqi ishlar vaziri Van I bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, o‘z navbatida, Van I Yangi O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosat sohasidagi muvaffaqiyatlarini yuqori baholadi. Xususan, Xitoy tomoni har tomonlama strategik sherik sifatida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ulkan islohot va yangilanishlar yo‘nalishini qatʼiy va izchil qo‘llab-quvvatlashini alohida taʼkidladi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, ilmiy-texnikaviy va boshqa ko‘plab sohalarda O‘zbekiston-Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining bugungi holati va uni yana-da rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki davlat rahbarlarining qatʼiyati va siyosiy irodasi tufayli keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar misli ko‘rilmagan o‘sish surʼatini namoyon etib, yangi amaliy mazmun bilan boyigani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tomonlar oliy darajada erishilgan kelishuvlarni har tomonlama va sifatli amalga oshirish, jahon miqyosida bir-birini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish, ikki mamlakat xalqlari farovonligi yo‘lida hamkorlikning yangi ufqlarini belgilashga intilishi tasdiqlandi.
Savdo, transport-logistika, tibbiyot va farmatsevtika, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, ekologiya va qishloq xo‘jaligi, turizm, fan va taʼlim sohalarida hamkorlikni kengaytirishga oid aniq takliflar ko‘rib chiqildi. Xususan, O‘zbekiston-Xitoy tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard AQSH dollariga yetkazish bo‘yicha birgalikda samarali chora-tadbirlar ko‘rish zarurligi qayd etildi. Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi bo‘yicha ko‘p tomonlama ishlarni jadallashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Ikki tomonlama va ko‘p tomonlama shakllarda rejalashtirilgan tadbirlarning tashkiliy-texnik va mazmuniy jihatlari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
2022 yil 28-29 iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Tashqi ishlar vazirlari Kengashi va 2022 yil 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Davlat rahbarlari Kengashining yig‘ilishlariga tayyorgarlik ko‘rishga alohida eʼtibor qaratildi.
Van I Xitoy tomoni O‘zbekistonning ShHTga raisligi va uning doirasida o‘tkazilayotgan tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini maʼlum qildi.
Vladimir Norov, o‘z navbatida, O‘zbekiston Xitoyning global rivojlanish bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatlashini va global xavfsizlik bo‘yicha tashabbusini olqishlashini ta’kidladi.
Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari ham muhokama qilindi.
Afg‘onistondagi hozirgi vaziyat ko‘rib chiqildi. Xitoy tashqi ishlar vaziri O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2022 yil 25-26 iyul kunlari Toshkent shahrida tashkil etilgan «Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish» mavzusidagi xalqaro konferensiya yakunlarini yuqori baholadi.
Davlatlararo savdoni kengaytirish hamda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochadigan «Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar» strategik temir yo‘l liniyasi qurilishining tez orada boshlashni Xitoy tomoni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi bildirildi.

Китай полностью поддерживает председательство Узбекистана в ШОС и проводимые в его рамках мероприятия
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов сегодня встретился с членом Государственного совета, министром иностранных дел КНР Ван И, прибывшим в нашу страну с официальным визитом для участия в заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, в ходе переговоров Ван И дал высокую оценку успехам Нового Узбекистана в сферах внутренней и внешней политики. Подчеркивалось, что Китай как всесторонний стратегический партнер твердо и неуклонно поддерживает осуществляемый в Узбекистане курс грандиозных реформ и преобразований.
Обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-китайского всестороннего стратегического партнерства в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, научно-технической и многих других сферах.
С удовлетворением отмечалось, что благодаря решимости и политической воле лидеров двух стран за последние годы отношения между Узбекистаном и Китаем демонстрируют невиданную динамику роста, обогащаясь новым практическим содержанием. Подтверждена приверженность сторон к комплексной и качественной реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей, продолжению оказания взаимной поддержки на мировой арене, определению новых горизонтов взаимодействия во благо народов двух стран.
Рассмотрены конкретные предложения по наращиванию сотрудничества в областях торговли, транспорта и логистики, медицины и фармацевтики, информационно-коммуникационных технологий, экологии и сельского хозяйства, туризма, науки и образования. В частности, отмечалась необходимость принятия действенных совместных мер по доведению объемов узбекско-китайского товарооборота до 10 миллиардов долларов США. Констатирована важность ускорения многосторонней работы по строительству железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Состоялся предметный обмен мнениями по организационно-техническим и содержательным аспектам запланированных мероприятий на двустороннем и многостороннем форматах.
Особое внимание уделено вопросам подготовки к предстоящим 28-29 июля заседаниям Совета министров иностранных дел в Ташкенте и Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества 15-16 сентября в Самарканде.
Ван И сообщил о полной поддержке китайской стороной председательства Узбекистана в ШОС и проводимые в его рамках мероприятия.
Владимир Норов, в свою очередь, подчеркнул, что Узбекистан поддерживает инициативу Китая о глобальном развитии и приветствует инициативу о глобальной безопасности.
В ходе встречи также обсуждены актуальные темы международной и региональной политики.
Рассмотрена текущая ситуация в Афганистане. Глава МИД Китая высоко оценил итоги международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие», организованной 25-26 июля 2022 года в г.Ташкенте по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Сообщено о всемерной поддержке китайской стороной скорейшего начала строительства стратегического железнодорожного пути «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», который откроет новые возможности для активизации межгосударственной торговли и укрепления взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.