Nina Linde: ShHT doirasida Toshkent tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar milliy manfaatlar va mamlakat taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlarini aks ettiradi
«So‘nggi yillarda O‘zbekistonning jahon hamjamiyatidagi obro‘-eʼtibori va roli jadal o‘sib bormoqda», - dedi Latviya Fanlar akademiyasi Iqtisodiyot instituti direktori Nina Linda mamlakatimizning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi doirasida ilgari surayotgan tashabbuslari haqidagi sharhida, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
«Bunda respublikaning ko‘p tomonlama hamkorlik institutlari – xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi faol ishtirokini alohida qayd etish kerak, - deydi ekspert. -O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti bilan hamkorligi nafaqat Toshkent, balki butun mintaqa uchun muhim ahamiyatga ega».
Nina Lindening fikricha, tashkilot doirasida O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z imijini yaxshilashga hissa qo‘shadigan va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlariga mos keladigan ko‘plab tashabbus va takliflarni ilgari surmoqda. Rasmiy Toshkent tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar milliy manfaatlar va mamlakat taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlarini o‘zida aks ettiradi, mintaqani barqaror rivojlantirishga qaratilgan asosiy vazifalarga to‘liq mos keladi.
«Yaqinda O‘zbekiston ShHTning ulkan salohiyatini transport, o‘zaro bog‘liqlik va logistika, innovatsion va raqamli rivojlanish, madaniy va xalq diplomatiyasi kabi muhim sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga yo‘naltirish zarurligini ochiq aytdi, - dedi Latviya Iqtisodiyot instituti direktori. - O‘zbekiston tashkilot faoliyatini muhim yo‘nalishlarda mustahkamlash va kun tartibini yangi dolzarb yo‘nalishlar orqali boyitishga doimiy intilmoqda, bu Toshkent tomonidan ilgari surilgan aniq va keng ko‘lamli tashabbuslarda yaqqol aks etmoqda».
Ekspertga ko‘ra, raislik O‘zbekistonga nafaqat tashkilot doirasida o‘sish strategiyasini davom ettirish, balki uni aniq natijalar beradigan yangi va muhim qirralar bilan boyitish imkonini berdi.
Toshkentning asosiy tashabbuslari sifatida Latviya Fanlar akademiyasi Iqtisodiyot instituti direktori quyidagilarni taʼkidladi:
- savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va sanoat kooperatsiyasini, transport-kommunikatsiya o‘zaro bog‘liqligini chuqurlashtirish;
- kambag‘allikni qisqartirish va oziq-ovqat xavfsizligi kabi asosiy sohalarda hamkorlikni kengaytirish;
-ShHT salohiyatidan yuqori texnologiyalar, innovatsiyalar va madaniy-gumanitar sohalarda keng foydalanish.
«O‘zbekistonning ushbu tuzilmadagi ishtiroki har doim iqtisodiy hamkorlikka ustuvor eʼtibor bilan ajralib turadi va biz ShHTga raislik davrida bunday yondashuvni kutamiz», dedi ekspert.
U, shuningdek, ShHTning Samarqandda bo‘lib o‘tadigan sammiti yirik siyosiy-iqtisodiy forum bo‘lib, tashkilotni yana-da rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida tarixga kirishiga ishonch bildirdi.

Нина Линде: Выдвигаемые Ташкентом в рамках ШОС инициативы отражают национальные интересы и приоритетные направления развития страны и направлены на устойчивое развитие региона
В последние годы авторитет и роль Узбекистана в мировом сообществе растет быстрыми темпами, заявила директор Института экономики Латвийской академии наук Нина Линде, комментируя для ИА «Дунё» председательство нашей страны в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Важную роль в этом играет активное участие республики в рамках институтов многостороннего сотрудничества – международных и региональных организациях, считает эксперт. - Партнерство Узбекистана с Шанхайской организацией сотрудничества представляет особую важность не только для Ташкента, но и для всего макрорегиона в целом».
По словам Нины Линде, в рамках организации Узбекистан выдвигает множество актуальных инициатив и предложений, способствующих повышению ее имиджа на международной арене и соответствующих приоритетным направлениям социально-экономического развития. Выдвигаемые официальным Ташкентом инициативы отражают национальные интересы и приоритетные направления развития страны, полностью соответствуют основным задачам, направленным на устойчивое развитие региона.
«В последнее время Узбекистан открыто заявляет о необходимости направить огромный потенциал ШОС на развитие сотрудничества в таких важных с практической точки зрения сферах, как транспорт, взаимосвязанность и логистика, инновационное и цифровое развитие, культурная и народная дипломатия, - сказала директор Института экономики ЛАН. - У Узбекистана постоянно присутствует стремление усилить деятельность организации по важным направлениям и обогатить повестку дня за счет новых актуальных направлений четко отражается в выдвигаемых Ташкентом конкретных и масштабных инициативах».
Как отмечает эксперт, председательство позволит Узбекистану не только продолжить свою стратегию роста внутри организации, но и обогатить ее новыми и значимыми гранями, которые будут давать конкретные результаты.
В качестве ключевых инициатив Ташкента директор Института экономики ЛАН подчеркнула следующие:
- углубление торгово-экономической, инвестиционной и промышленной кооперации, транспортно-коммуникационной взаимосвязанности;
- налаживание и расширение сотрудничества в таких ключевых областях, как сокращение бедности и продовольственная безопасность;
‑ широкое использование потенциала ШОС в области высоких технологий, инноваций и культурно-гуманитарной сфере.
«Участие Узбекистана в этой структуре всегда отличалось приоритетным вниманием к экономическому сотрудничеству, такого подхода мы, будем ожидать и в период председательствования в ШОС», - отметила эксперт. Она уверена, что предстоящий в Самарканде Саммит ШОС станет крупным политико-экономическим форумом и войдет в историю как важный шаг на пути дальнейшей эволюции организации.