Mintaqaviy xavfsizlik masalalari bo‘yicha TIVlararo maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2022-yil 20-aprel kuni Moskva shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar tashqi ishlar vazirlari oʻrinbosarlari darajasida mintaqaviy xavfsizlik masalalari boʻyicha maslahatlashuvlar boʻlib oʻtdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasidan Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vladimir Norov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Maslahatlashuvlarda ShHT makonida xavfsizlikni taʼminlash masalalarini muhokama qilindi, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro muammolar yuzasidan fikr almashildi.
ShHTga aʼzo davlatlarning Afgʻoniston yoʻnalishidagi saʼy-harakatlarini muvofiqlashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu bilan birga, tadbir doirasida delegatsiyalarga O‘zbekistonning ShHTga raisligining ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirish, o‘tkazilayotgan asosiy tadbirlar hamda joriy yil sentabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT Sammitida imzolanishi rejalashtirilgan hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.

О межмидовских консультациях по вопросам региональной безопасности
20 апреля 2022 года в г.Москве состоялись консультации по вопросам региональной безопасности на уровне заместителей министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Республику Узбекистан на мероприятии представила делегация во главе с заместителем Министра иностранных дел Владимиром Норовым.
Участники консультаций обсудили вопросы обеспечения безопасности на пространстве ШОС, а также обменялись мнениями по актуальным региональным и международным проблемам.
Особое внимание уделено координации усилий государств-членов ШОС на афганском направлении.
Наряду с этим, в рамках мероприятия делегации информированы о реализации приоритетов председательства Узбекистана в ШОС, проводимых основных мероприятиях и проработке проектов документов, планируемых к подписанию на Самаркандском саммите Организации в сентябре текущего года.