O‘zbekistonda transport infratuzilmasi orqali giyohvand moddalarni olib o‘tishga urinishlar ko‘paymoqda
Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (ShHT) aʼzo davlatlarning giyovandlikka qarshi kurashish bo‘yicha vakolatli organlari rahbarlarining 12-majlisida O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Giyohvand moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Narzullayev mamlakatimiz transport infratuzilmasi orqali giyohvand moddalarni olib o‘tishga urinishlar ko‘payganini maʼlum qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
«Afg‘onistondan Shimoliy yo‘nalish orqali giyohvand moddalar savdosining hajmi oshmoqda. Ayniqsa, mintaqa mamlakatlari bilan faol integratsiya jarayonlari fonida ularning hududlari orqali asosiy giyohvand moddalarning oqimi ortmoqda. Xususan, O‘zbekiston transport infratuzilmasi orqali giyohvand moddalarni olib o‘tishga urinishlar ko‘paygani kuzatilayapti,- dedi Olim Narzullayev. - 2021 yilda, 2020 yilga nisbatan giyohvand moddalar savdosi bilan bog‘liq jinoyatlar 18,4 foizga oshdi. Yaʼni, bunday jinoyatlar o‘tgan yili 7 ming 142 tani tashkil etdi.
Musodara qilingan giyohvand moddalar hajmi 1 ming 864,4 kilogrammga teng bo‘ldi. Bu ko‘rsatgich 2020 yilga nisbatan 20,9 foizga ko‘pdir».

В Узбекистане наблюдается рост попыток незаконного провоза наркотиков посредством транспортной инфраструктуры страны
В ходе 12-го Совещания руководителей компетентных органов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков директор НИАЦКН Олим Нарзуллаев рассказал о росте попыток незаконного провоза наркотиков посредством транспортной инфраструктуры Узбекистана, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
«Наблюдается увеличение объемов наркотрафика из Афганистана через «Северный маршрут», особенно на фоне активных интеграционных процессов со странами региона, через территории которых проходят основные наркопотоки, отмечается рост попыток незаконного провоза наркотиков посредством транспортной инфраструктуры Узбекистана, - сказал директор НИАЦКН. - В 2021 году по сравнению с 2020 годом выявлено на 18,4% больше преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, составив 7142 факта.