O‘zbekiston va Pokiston TIV rahbarlari turli sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini ko‘rib chiqdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov bugun Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari kengashi (TIVK) yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Pokiston tashqi ishlar vaziri Bilaval Bhutto Zardariy bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, Bilaval Zardariy Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan ShHT TIVK yig‘ilishi juda muvaffaqiyatli va yuqori tashkiliy darajada o‘tgani, bu yil Tashkilot faoliyatidagi asosiy voqea – Samarqand shahrida bo‘lajak Sammitga tayyorgarlik ko‘rishning yakuniy bosqichi bo‘lganini taʼkidladi. Pokiston tomoni O‘zbekistonning Tashkilotga raisligi doirasida ilgari surilgan tashabbus va takliflarning to‘liq qo‘llab-quvvatlashini maʼlum qildi.
O‘zbekiston-Pokiston munosabatlarini yana-da rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi. Siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ko‘rish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Iqtisodiy diplomatiyani rivojlantirish maqsadida savdo va bojxona tartib-qoidalarini o‘zaro asosda osonlashtirish, ikki mamlakat o‘rtasida havo qatnovini tiklash, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Madaniyat, taʼlim va turizm sohasidagi aloqalarni faollashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Ayrim xalqaro va mintaqaviy masalalar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat muhokama qilindi. Pokiston TIV rahbari konstruktiv xalqaro muloqot uchun zamin yaratgan Afg‘oniston bo‘yicha konferensiyaning samarali natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdi.

Главы МИД Узбекистана и Пакистана обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений в различных сферах
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов сегодня встретился с министром иностранных дел Пакистана Билавалом Бхутто-Зардари, прибывшим в нашу страну для участия в заседании Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, в ходе встречи пакистанская делегация отметила, что заседание СМИД ШОС в г.Ташкенте прошло весьма успешно и на высоком организационном уровне, став завершающим этапом в подготовке к главному событию в деятельности организации в этом году – Саммиту ШОС в г.Самарканде. Сообщено о полной поддержке пакистанской стороной инициатив и предложений, выдвинутых Узбекистана в рамках председательства в организации.
Рассмотрены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений в различных сферах. Достигнута договоренность о принятии совместных мер по активизации политического диалога, наращиванию торгово-экономического взаимодействия и расширению культурно-гуманитарных обменов.
В целях развития экономической дипломатии отмечена важность облегчения торговых и таможенных процедур на взаимной основе, возобновления авиасообщения между двумя странами, реализации инвестиционных проектов в различных отраслях экономики.
Изучены предложения по активизации связей в области культуры, образования и туризма.
Обсуждены вопросы мировой и региональной политики, в том числе обстановка в Афганистане. Глава МИД Пакистана с удовлетворением отметил плодотворные результаты состоявшейся на днях в Ташкенте конференции по Афганистану, которая предоставила площадку для конструктивного международного диалога в афганском вопросе.