Ruslan Mirzayev: Terrorizm – nodavlat subyektlari tomonidan yaratiladigan doimiy tahdiddir
ShHT TIVK yig‘ilishida so‘zga chiqqan ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktorii Ruslan Mirzayev ShHT makonida davlat chegaralari boshqarilishining samarali tizimini shakllantirish zarur ekanligini bayon etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
- Ayni paytda, biron-bir mintaqada terrorchilik faoliyatining yo‘q ekanligini kafolatlangan xavfsizlik belgisi sifatida qabul qilish mumkin emas, - dedi u. - Terrorizm nodavlat subyektlar tomonidan yaratiladigan doimiy tahdiddir. Xalqaro terrorizm yetakchilari mintaqaviy xavfsizlikka tahdid soluvchi muammolarni keltirib chiqaradigan jangari-terrorchilardan “uyqudagi uyalar”ni shakllantirmoqda, “yolg‘iz bo‘rilar” – xudkushlarni tayyorlashmoqda.
Shu bois Afg‘onistondagi vaziyatni hal qilish bo‘yicha jahon hamjamiyati tomonidan ilgari surilgan nuqtai nazarlardan tashqari, qo‘shni davlatlarning vakolatli organlarini jalb etgan holda davlat chegaralari boshqarilishining samarali tizimini shakllantirish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif etilmoqda. Bu chegaralarni himoya qilish standartlari, qurol-yarog‘lar, o‘q-dorilar, giyohvandlik va boshqa qo‘poruvchilik vositalarini olib kirish va olib chiqish, noqonuniy migratsiyani bartaraf etish, belgilangan standartlarga erishishda tomonlarga ko‘mak ko‘rsatishni o‘z ichiga oladi.

Руслан Мирзаев: Терроризм – постоянная угроза, создаваемая негосударственными субъектами
Выступая на заседании СМИД ШОС, директор Исполкома РАТС ШОС Руслан Мирзаев заявил о необходимости формирования эффективной системы управления государственными границами на пространстве ШОС, сообщает ИА «Дунё».
- В то же время, отсутствие террористической деятельности в каком-либо регионе нельзя воспринимать как признак гарантированной безопасности. Терроризм – постоянная угроза, создаваемая негосударственными субъектами. Лидеры международного терроризма формируют из боевиков-террористов так называемые «спящие ячейки», готовят смертников - «одиноких волков», что представляет собой проблемы, несущие угрозу региональной безопасности.
В этой связи помимо уже высказанных мировым сообществом позиций в отношении урегулирования ситуации в Афганистане предлагается рассмотреть возможность формирования эффективной системы управления границами с привлечением компетентных органов сопредельных государств, включающую в себя стандарты охраны границы, контроля режима ввоза, вывоза оружия, боеприпасов, наркотических и иных средств подрыва, пресечения незаконной миграции, оказания содействия сторонам в достижении указанных стандартов.