Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev:: ShHT mamlakatlarining kelishilgan holda ish olib borish yo‘li qo‘shni Afg‘onistonning tinch va barqaror rivojlanish yo‘liga tezroq kirishiga imkon beradi
Bugun Toshkentda boshlangan Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashi yig‘ilishida so‘zga chiqqan Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev yaqinda Toshkentda bo‘lib o‘tgan yuqori darajadagi Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro anjumanning dolzarbligini taʼkidladi.
- ShHT makonida xavfsizlikni taʼminlash masalalari har qachongidan ham dolzarb bo‘lib bormoqda, dedi u. - Shuning munosabati bilan, biz barcha mamlakatlarning tegishli tashabbuslarini, shu jumladan, Qirg‘iziston Respublikasining Bishkekda xalqaro uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash uchun markaz tashkil etish tashabbusini hisobga olgan holda, ShHTga aʼzo davlatlar rahbarlarining tashkilot davlatlari xavfsizligiga xavf-xatar va tahdidlarga qarshi kurashish mexanizmini takomillashtirish to‘g‘risidagi qarorini amalga oshirishga eʼtibor qaratishimiz zarur.
Xavfsizlik haqida gapirar ekanmiz, afg‘on muammosiga to‘xtalmaslik mumkin emas. Afsuski, mintaqaviy xavfsizlikka jiddiy taʼsir ko‘rsatayotgani holda u yerdagi vaziyat murakkabligicha qolmoqda. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston tashabbusi bilan Toshkentda afg‘on vakillari delegatsiyasi ishtirokida Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyaning o‘tkazilgani nafaqat o‘rinli, balki o‘z vaqtida tashlangan qadam bo‘ldi. Bizning fikrimizcha, ShHT mamlakatlarining kelishilgan holda ish olib borish yo‘li qo‘shni Afg‘onistonning tezroq tinch va barqaror rivojlanish yo‘liga kirishiga imkon beradi. Qirg‘iziston o‘z tomonidan ShHTning barcha manfaatdor mamlakatlari bilan bu borada hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildiradi.

Министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев: Согласованная линия поведения стран ШОС позволит соседнему Афганистану быстрее встать на рельсы мирного и устойчивого развития
Выступая на мероприятии, министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев отметил актуальность состоявшейся на днях в Ташкенте международной конференции высокого уровня по Афганистану:
- Вопросы обеспечения безопасности на пространстве ШОС становятся как никогда актуальными. В этой связи мы должны сосредоточить усилия на реализации Решения глав государств-членов ШОС о совершенствовании механизма противодействия вызовам и угрозам безопасности государств-членов ШОС, с учетом соответствующих инициатив от всех стран, включая и инициативу Кыргызской Республики об учреждении Центра по противодействию международной организованной преступности в городе Бишкек.
Говоря о безопасности, не могу не затронуть афганскую проблематику. К сожалению, ситуация там продолжает оставаться сложной, серьезно влияющей на региональную безопасность. В этом контексте проведение в Ташкенте, по инициативе Узбекистана, с участием представительной афганской делегации, международной конференции по Афганистану была не только уместной, но и своевременной. По нашему мнению, согласованная линия поведения стран ШОС позволит соседнему Афганистану быстрее встать на рельсы мирного и устойчивого развития. Со своей стороны, Кыргызстан выражает готовность к сотрудничеству со всеми заинтересованными странами ШОС по данному вопросу.