Toshkent shahrida ShHT anʼanaviy tibbiyot forumi o‘z ishini boshladi
Bugun Toshkent shahrida O‘zbekistonning Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga raisligi doirasida «ShHT mamlakatlari anʼanaviy (xalq) tabobatining zamonaviy sog‘liqni saqlash tizimlariga integratsiyasi» mavzusidagi ShHT anʼanaviy tibbiyot anjumani o‘z ishini boshladi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Anjumanda gibrid shaklda ShHTga aʼzo davlatlar sog‘liqni saqlash vazirlari, ilmiy doiralar vakillari, zamonaviy va anʼanaviy (xalq) tabobat, reabilitologiya, farmatsevtika va eksperimental tibbiyot sohasidagi yetakchi mutaxassislar ishtirok etmoqda.
Forumda ishtirokchilar o‘zaro tajriba almashishgani barobarida anʼanaviy tibbiyot sohasidagi muvaffaqiyatlarni namoyish etaishadi hamda ShHT makonida uni yana-da rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishadi.
ShHTning anʼanaviy tibbiyot forumi so‘ngi marotaba 2021 yil 28-30 iyul kunlari Xitoyning Nanchan shahrida (Szyansi provinsiyasi) o‘tkazilgan edi.

В Ташкенте начал работу Форум ШОС по традиционной медицине
Сегодня в Ташкенте начал работу форум Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) по традиционной медицине «Интеграция традиционной (народной) медицины в современные системы здравоохранения», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие проходит в рамках председательства Узбекистана в ШОС.
В работе форума в гибридном формате принимают участие министры здравоохранения государств-членов ШОС, представители научных кругов, ведущие специалисты в области современной и традиционной (народной) медицины, реабилитологии, фармацевтики и экспериментальной медицины.
Ожидается, что участники форума обменяются опытом и продемонстрируют достижения в сфере традиционной медицины, обсудят перспективы ее дальнейшего развития на пространстве ШОС.
Последний раз Форум ШОС по традиционной медицине прошел 28-30 июля в китайском в городе Наньчан провинции Цзянси.