Rossiyadan munosabat: ShHT bilan hamkorlikdan manfaatdor davlatlarning soni yana-da ko‘payadi
O‘zbekistonning ShHTga raisligidagi ustuvor yo‘nalishlar xalqaro ekspertlarning, ayniqsa, tashkilotga aʼzo mamlakatlarning diqqat markazida turibdi. Xususan, Rossiya Fanlar akademiyasining Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar milliy ilmiy-tadqiqot institutining Sho‘rolardan keyingi voqeliklar tadqiqotlari markazi sektor rahbari, siyosiy fanlar nomzodi Yelena Kuzmina “Dunyo” AA uchun yo‘llagan sharhida ShHT rivojlanishi istiqbollari, bo‘lajak davlat rahbarlari sammiti hamda tashkilotga aʼzolikni kengaytirish masalalariga to‘xtalgan.
- O‘zbekiston o‘tgan yil kuzida SHHTga raislik qilishni o‘z zimmasiga oldi va amalga oshirilishi lozim bo‘lgan batafsil dasturni taqdim etdi. Men O‘zbekiston taqdim etgan dasturdagi uchta yo‘nalishni alohida taʼkidlashni istar edim, zero ularning barchasi bir-biriga o‘zaro bog‘liqdir.
Birinchisi, iqtisodiy yo‘nalish. Bu borada juda dolzarb masalalar muhokama qilinadi. Maʼlumki, ShHTda ikki yangi aʼzo bor - Hindiston va Pokiston, shuningdek, Eron aʼzolikka ariza bergan, taʼsis etuvchi davlatlar esa Markaziy Osiyo davlatlari, Xitoy va Rossiyadir. Agar o‘tish davrida O‘zbekiston Prezidenti tilga olgan hamkorlikni rag‘batlantirish dasturlari va yo‘nalishlarini qayd etadigan bo‘lsak, bular, birinchi navbatda, savdo va ishlab chiqarishni takomillashtirish masalalaridir. Savdo bilan bog‘liq ko‘plab masalalar allaqachon hal qilingan. Xususan, SHHT aʼzo uchta va kuzatuvchi bitta davlatni o‘z tarkibiga olgan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YEOII) faoliyat ko‘rsatmoqda. YEOII va XXR o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risida bitim imzolangan. MDH doirasida erkin savdo zonasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Unga SHHTga aʼzo davlatlar va YEOII aʼzo bo‘lmagan O‘zbekiston, Tojikiston va Ozarbayjon kirgan. Savdoni faqat baʼzi cheklovlarni olib tashlash orqali rivojlantirish mumkin. Savdo sharoitlarini yaxshilash nuqtai nazaridan Yevroosiyo ittifoqining boshqa aʼzolariga bunday imkoniyatlarni kengaytirish kerak. Ishlab chiqarish ko‘paysa sharoit yaxshilanadi.
Bu nuqtai nazardan O‘zbekiston ko‘targan muhim masala - sanoat kooperatsiyasidir. Bunga nafaqat rivojlanayotgan mamlakatlar va o‘z sanoat salohiyatini modernizatsiya qilayotgan davlatlar, balki Xitoy hamda Hindiston kabi juda yuqori salohiyatga ega bo‘lgan boshqa bir qator davlatlar ham qiziqish bildirmoqda.
Muhim yo‘nalishlardan yana biri - transport-kommunikatsiya sohasidir. Mahsulotlarni tashish kerak. Bugungi kunda bu eng dolzarb masala bo‘lib qolmoqda. Bu nafaqat dengiz, balki quruqlik transportini ham o‘z ichiga oladi. Bu Yevroosiyo qitʼasi uchun juda muhim jihat bo‘lib, O‘zbekiston uzoq vaqtdan beri Janubiy Osiyoga va Hindiston tomon yangi transport koridorini ochish uchun harakat qilmoqda. «Bir makon, bir yo‘l» loyihasi kabi muhim tashqi siyosat yo‘nalishiga ega bo‘lgan Pokiston, Hindiston va Xitoy, shuningdek, Rossiya bunga qiziqish bildirmoqda. Aytaylik, baʼzi mahsulotlarni dengizga qaraganda quruqlikda olib o‘tish arzonroq. Bu holatda O‘zbekiston nafaqat o‘z manfaatlarini, balki barcha SHHT davlatlarining amaliy manfaatlarini ham himoya qilmoqda.
Ikkinchi yo‘nalish - tibbiy xavfsizlik. Bu pandemiya tufaylidir, pandemiya esa hali tugamadi. Biz MDH doirasida nafaqat emlash va yangi kasalliklar, balki yurak xastaliklari, sil kasalligi va boshqa bir qator yuqumli kasalliklar bo‘yicha ham hamkorlik qilayapmiz. ShHTning barcha davlatlari va yangi aʼzolari oldida ham shunday muammolar turibdi.
Yana bir yo‘nalish - bu Yevroosiyo xavfsizlik tizimi hisoblanadi. Albatta, SHHTning barcha aʼzolari uchun qo‘shni davlat hisoblangan Afg‘onistonga katta eʼtibor qaratilmoqda. Bundan tashqari, umumiy chegara bo‘lmasa-da, bu davlat hali ham Rossiya va Hindiston uchun yaqin qo‘shnidek bo‘lib qolmoqda. Markaziy Osiyo davlatlari va Pokiston haqida gapirmasa ham bo‘ladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev asosiy yo‘nalishlardan biri - Afg‘oniston bilan hamkorlik ekanini aytgani bejiz emas. Bu o‘zaro taʼsir, chunki haqiqiy xavfsizlik tizimini yaratish kerak. Janubiy Osiyo tomon transport kommunikatsiyalarini kengaytirish Afg‘onistonning ishtirokisiz amalga oshmaydi. Afg‘onistonda mamlakatning iqtisodiy barqarorligisiz ushbu tizimni yaratish mumkin emas. O‘ylaymanki, davlat rahbarlari uchrashuvida albatta, Afg‘oniston bilan iqtisodiy hamkorlik masalalariga taalluqli ayrim hujjatlar bo‘ladi.
Iqtisodiyot va transport bilan bog‘liq yana bir muhim masala - bu oziq-ovqat xavfsizligidir. Biz o‘zimiz uchun oziq-ovqat xavfsizligini to‘liq taʼminlay olamiz, ammo ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining jahon bozorlaridagi va qishloq xo‘jaligiga ham taʼsir ko‘rsatadigan bozorlardagi mavjud vaziyatni hisobga olish lozim. Biz maʼlum bir ustunlikka ega bo‘lishimiz mumkin, ayniqsa bugungi kunda. Hozir O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida tashkil etilgan “Agroekspress” loyihasi katta qiziqish bilan o‘rganilmoqda. Uning ShHTga aʼzo bo‘lgan ko‘plab mamlakatlarga kengayishi muhokama qilinmoqda. Ushbu tajriba juda samarali ekani o‘z isbotini topgan. Va yaqin kelajakda undan ham foydalanish mumkin.
ShHT, bir tomondan, juda oddiy tashkilot. Asosan, u iqtisodiy masalalar, madaniy va sivilizatsiya aloqalari, shuningdek, maʼlum bir xavfsizlik masalalariga qaratilganligi bilan ajralib turadi. Bu harbiy blok yoki xavfsizlik bloki emasligi aniq.
Shu bilan birga, ShHT juda murakkab tuzilma – dunyo aholisining yarmidan ko‘pi ShHT mamlakatlari hududida yashaydi. Eng katta yadro mamlakatlari, jadal rivojlanayotgan mintaqalar va yirik davlatlar mavjud. Va eng muhimi, tashkilot uzoq vaqt davomida iqtisodiy rivojlanishni qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Ushbu omillar bugun boshqa mamlakatlarni ham o‘ziga jalb etmoqda. Masalan, Eron ShHTga doimiy aʼzo bo‘lish uchun ariza bergan va keyingi sammitda Eron ushbu tashkilotga aʼzo bo‘lishi taxmin qilinmoqda. ShHTda ishtirok etish, birinchi navbatda, iqtisodiyotda hamkorlik uchun juda ko‘plab yangi imkoniyatlarni ochib beradi. Bu butun Yevroosiyo xavfsizlik tizimiga taʼsir qiladi. Eronning SHHTga aʼzo bo‘lishi - bu mamlakat va ShHT tarkibida bo‘lgan davlatlar uchun juda muhim qarordir.
Bugungi kunda boshqa bir qator arab va Osiyo davlatlari SHHT doirasida u yoki bu maqomni olish haqida o‘ylamoqda. Tashkilotga aʼzolik va kuzatuvchilardan tashqari, muloqot bo‘yicha sheriklik singari bir nechta maqom ham mavjud. Muloqot sherikligi - bu birinchi navbatda, iqtisodiy hamkorlik bo‘lib, mamlakatlarni samarali tashkilot sifatida ShHTga aʼzo bo‘lishga qiziqtiradi. Umid qilamizki, O‘zbekistonning tashkilotga raisligi davrida rejalashtirilgan barcha vazifalar to‘liq amalga oshadi. Menimcha, ular orasida vaqtinchalik, baʼzi bir haqiqiy bo‘lmagan savollar yoki qarama-qarshiliklar bilan bog‘liq bo‘lgan birorta mavzu yo‘q.
Raislik dasturi juda katta va keng qamrovli. Bu amaliy va doimiydir. Va bu yo‘nalishdagi ishlar allaqachon boshlangan. Hujjatlarni tasdiqlash jarayoni boshlandi. Bo‘lajak sammit doirasida 35 ta bitim imzolanishi kerakligi aytib o‘tildi. ShHT bilan hamkorlikdan manfaatdor davlatlarning soni ko‘paya borishi aniq.

Взгляд из России: Число стран, заинтересованных в сотрудничестве с ШОС, будет расширяться
Заведующая сектором Центра постсоветских исследований Национального исследовательского института мировой экономики и международных отношений имени Е.М.Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН), кандидат политических наук Елена Кузьмина поделилась с ИА «Дунё» своими оценками перспектив развития ШОС и ожиданиями от предстоящего саммита глав государств и расширение членства организации:
- Узбекистан осенью прошлого года принял председательство в ШОС и представил развернутую программу того, что предполагается сделать. Я бы выделила три направления, причём все они абсолютно взаимосвязаны.
Первое - это экономическая часть. Здесь затронуты достаточно актуальные вопросы. В ШОС имеется два новых члена - Индия и Пакистан, а также Иран, который подал заявку на вступление, и страны–основательницы - это государства Центральной Азии, Китай и Россия. Если отметить те программы и направления продвижения сотрудничества, о которых говорил Узбекистан при переходе председательства, это, прежде всего, вопросы улучшения торговли и производства. Касательно торговли многие вопросы уже решены. На сегодняшний день функционирует Евразийский экономический союз (ЕАЭС), в который входят два государства и Россия, а также наблюдатель Белоруссия; подписано соглашение между ЕАЭС и КНР о преференциальной торговле; функционирует зона свободной торговли в рамках СНГ, по которой работают страны-участницы ШОС, не входящие в ЕАЭС, – это Узбекистан, Таджикистан, а также ряд других, например, наблюдатель Азербайджан. Развивать торговлю нужно и можно не только снимая какие-то ограничения. Необходимо расширение таких возможностей и на других членов Евразийского союза в плане улучшения условий торговли. Условия улучшаются в том случае, если увеличивается производство.
Здесь важен вопрос, который также поставил Узбекистан - это промышленная кооперация. В этом заинтересованы не только развивающиеся страны и страны, которые модернизируют промышленный потенциал, но и ряд других государств, такие как Китай и Индия, у которых этот потенциал достаточно высок.
Одним из важных аспектов являются транспортные коммуникации. Товары нужно возить. Сегодня это наиактуальнейший вопрос. Это не только морские, но и наземные перевозки. Для Евразийского континента это очень важный аспект, и Узбекистан давно работает над тем, чтобы открылись новые транспортные пути в Южную Азию и в сторону Индии. В этом заинтересованы и Пакистан, и Индия, и Китай, у которого имеется такое важнейшее направление внешней политики, как проект «Один пояс, один путь», а также Россия. Допустим, некоторые товары дешевле возить сухопутными путями, нежели морскими. Узбекистан в данном случае постулировал не только свои интересы, но и интересы практические всех стран ШОС.
Второе направление – медицинская безопасность. Это связано с пандемией, которая, как оказалось, пока еще не закончена. Мы сотрудничаем в рамках СНГ не только по вопросам вакцинации и новых болезней, но и по вопросам сердечных заболеваний и различных классических инфекционных заболеваний, таких как туберкулез и ряд других. Эти же проблемы стоят перед всеми странами и новыми членами ШОС.
Еще одно направление — это евразийская система безопасности. Сейчас, конечно, наибольший акцент делается на Афганистан, который считается сопредельной страной для всех членов ШОС. Причем, даже если нет общей границы, то это государство все равно получается сопредельное и для России, и для Индии, не говоря о государствах Центральной Азии и Пакистане. Не зря Президент Шавкат Мирзиёев заявил, что одним из основных направлений является взаимодействие с Афганистаном. Именно взаимодействие, потому что необходимо создать реальную систему безопасности. Расширение транспортных коммуникаций в сторону Южной Азии невозможно без Афганистана, а создать эту систему в Афганистане невозможно без экономической стабильности страны. Я думаю, что на встрече глав государств обязательно будут какие-то документы, которые будут связаны и с вопросами экономического взаимодействия с Афганистаном.
Ещё один важный вопрос, связанный с экономикой и транспортом, - это продовольственная безопасность. Мы вполне можем себе обеспечить продовольственную безопасность, но необходимо учитывать сегодняшнюю ситуацию на мировых рынках некоторых видов продуктов питания и на рынках электроэнергетики, которые тоже влияют на сельское хозяйство. Мы можем быть в определенном выигрыше, особенно на сегодняшний день. Все страны ШОС вполне могут по определенным пунктам добавить свои возможности. Сейчас внимательно изучается Агроэкспресс, который появился между Узбекистаном и Россией. Обсуждается его расширение на большее количество стран, которые входят в ШОС. Этот опыт оказался очень эффективным и вполне возможно, что он будет тоже использован в ближайшей перспективе.
ШОС, с одной стороны, очень простая организация. В основном, она отличается направленностью на вопросы экономики, культурного и цивилизационного взаимодействия и только определенные вопросы безопасности. Абсолютно понятно, что это не военный блок и даже не блок безопасности. Только конкретные вопросы, которые актуальны для всех стран-участниц.
При этом ШОС достаточно сложная структура – на территории стран ШОС проживает больше половины населения земного шара. Здесь есть крупнейшие и крупные ядерные страны, быстро развивающиеся регионы и отнюдь не самые крупные государства. И самое главное, организация начала развиваться в направлении, которое очень долго не развивалась - это экономика. Все это привлекает страны на сегодняшний день. Например, Иран подал заявку на постоянное членство в ШОС, и предполагается, что на следующем саммите Иран станет членом этой организации. Участие в ШОС открывает достаточно большое количество новых возможностей сотрудничества, первую очередь в экономике. Это будет влиять на всю систему евразийской безопасности. Вхождение в ШОС Ирана и для этой страны, и для государств, уже работающих в рамках ШОС, очень важное решение.
Ряд других арабских стран и азиатских стран думают над тем, чтобы получить, тот или иной статус в рамках ШОС. Статусов несколько: помимо членов и наблюдателей, есть еще партнеры по диалогу. Партнер по диалогу - это экономическое сотрудничество в первую очередь, которое заинтересует страны в членстве в ШОС как эффективно действующей организации. Надеемся, что намеченные планы Узбекистана на время своего председательства в организации будут реализованы. На мой взгляд, среди них нет ни одной темы, которая была бы эфемерной, связанной с какими-то нереальными вопросами или противоречиями.
Программа председательства очень большая. Она практическая и постоянная. А работа уже идет - начат процесс согласования документов. Было заявлено, что 35 соглашений должны быть подписаны в рамках предстоящего саммита. Если это действительно будет работать, я предполагаю, что ШОС сможет несколько расшириться. Но однозначно, что число стран, заинтересованных в сотрудничестве с ШОС, будет расширяться.